Rosja. Zacharowa zapowiada "praktyczne, nie dyplomatyczne" środki odwetowe wobec Litwy

Maria Zacharowa zapowiedziała "ewentualną odpowiedź" na ograniczenia wprowadzone przez Litwę w przypadku obwodu kaliningradzkiego. - Będzie miała charakter praktyczny, nie dyplomatyczny - stwierdziła rzeczniczka MSZ Rosji.

MSZ Rosji zażądała od Litwy zniesienia "wrogich restrykcji" po tym, jak kraj ten ograniczył tranzyt kolejowy między Kaliningradem a Rosją. Resort dodał, że jeśli pełny tranzyt towarów nie zostanie w "najbliższej przyszłości" przywrócony, to Rosja "zastrzega sobie prawo do działań w celu ochrony swych interesów narodowych". 

Zobacz wideo Czy istnieje ryzyko użycia broni atomowej przez Rosjan? Siemoniak: Ryzyko jest bardzo małe

Rosja. Maria Zacharowa reaguje na decyzję Litwy. "Odpowiedź będzie miała charakter praktyczny"

W środę 22 czerwca do tematu odniosła się także Maria Zacharowa. - Jeśli chodzi o środki odwetowe, obecnie możliwe środki są opracowywane w formacie międzyresortowym. Ewentualna odpowiedź na ograniczenia wprowadzone przez Litwę w tranzycie kolejowym między Kaliningradem a Rosją będzie miała charakter praktyczny, nie dyplomatyczny - zapowiedziała rzeczniczka MSZ Federacji Rosyjskiej.

Następnie dodała, że Unię Europejską oraz Litwę poinformowano "o konieczności zmiany podjętych kroków". W komunikacie Zacharowa napisała, że "jeśli tak się nie stanie" to podjęte zostaną wyżej wspomniane "praktyczne środki odwetowe". Polityczka dopytywana o to, kiedy może nastąpić odwet i jak będzie wyglądał odpowiedziała, że "zależy to od tego, czy Litwa zgodzi się na zniesienie zakazu tranzytu".

W podobnym tonie wypowiedział się także sekretarz Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej. - W najbliższym czasie odpowiemy, a kroki, jakie podejmiemy, okażą poważny, negatywny wpływ na ludność Litwy - groził jeden z najbliższych współpracowników Władimira Putina, generał Nikołaj Patruszew. Polityk jest też wskazywany na następcę prezydenta Rosji. 

Władimir Putin podaje rękę Nikołajowi PatruszewRosja. Władimir Putin wybrał swojego następcę. To Nikołaj Patruszew

Litwa ograniczyła tranzyt do obwodu kaliningradzkiego

Litwa wprowadziła ograniczenia w tranzycie koleją z Rosji do obwodu kaliningradzkiego w sobotę 18 czerwca. Od tego dnia Litwa nie przepuszcza towarów objętych unijnymi sankcjami. Z wstępnych, rosyjskich szacunków wynika, że zakaz przewodu dotyczy 40-50 proc. tranzytu. Mieszkańcy obwodu zaczęli więc w panice wykupywać różne produkty. Z kolei rosyjscy politycy mówią o "blokadzie" obwodu. 

Prezydent Litwy Gitanas Nauseda zapowiedział, że będzie starał się o poparcie państw Unii Europejskiej w związku z groźbami kierowanymi przez Rosję. - Naszym zdaniem właściwe jest stwierdzenie, że to jest sprawa UE - nie Litwy, ale całej UE - powiedziała doradczyni prezydenta ds. polityki zagranicznej Asta Skaisgiryte. Wiceprzewodniczący KE Josep Borrell podkreślił, że Kaliningrad nie jest blokowany, a decyzja o wprowadzeniu ograniczeń była konsultowana z Brukselą.

Przeczytaj więcej informacji ze świata na stronie głównej Gazeta.pl.

Generał Mieczysław Bieniek, Lublin 2008Rosja straszy Litwę. Gen. Bieniek: Groźba może stać się bardzo realna

Więcej o: