Blisko 1000 zabitych w Afganistanie. Wzrosła liczba ofiar śmiertelnych trzęsienia ziemi

Liczba ofiar śmiertelnych trzęsienia ziemi we wschodnim Afganistanie wzrosła do co najmniej 950 - poinformowało tamtejsze centrum do spraw zarządzania kryzysowego, na które powołał się Reuters. Rannych jest co najmniej 610 osób.

Trwa akcja ratunkowo-poszukiwawcza. Jest ona utrudniona w związku z brakami sprzętowymi i niedostateczną liczbą ratowników. Najwięcej ofiar zgłoszono w prowincji Paktika, tam ucierpiały co najmniej cztery dzielnice. Ofiary śmiertelne odnotowano też w prowincjach Chost i Nangarhar.

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 6,1 uderzyło około 44 kilometrów od miasta Chost, w pobliżu granicy z Pakistanem, na głębokości 51 kilometrów.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Wstrząsy odczuć miało 119 milionów osób w Afganistanie - w tym stolicy Kabulu, Pakistanie - m.in. w stolicy Islamabadzie oraz Indiach - przekazało Europejsko-Śródziemnomorskie Centrum Sejsmologiczne.

Zobacz wideo Z jakim poziomem inflacji możemy pożegnać rok 2022?

Afganistan. Trzęsienie ziemi

Eksperci wskazują, że trzęsienie zbiegło się z silnymi deszczami monsunowymi, przez co wiele odmów zbudowanych z naturalnych materiałów było szczególnie podatnych na zniszczenia.

Rzecznik talibów Bilal Karimi wezwał wszystkie agencje pomocowe do wysłania swoich ekip na obszar dotknięty trzęsieniem, aby - jak dodał - zapobiec dalszej katastrofie.

Na pilnym i nadzwyczajnym spotkaniu zebrały się władze Afganistanu. Rodzinom ofiar i wszystkim poszkodowanym zostanie udzielona doraźna pomoc materialna i finansowa. Władze kraju złożyły kondolencje i zapowiedziały udanie się do prowincji Paktika i Chost.

***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: