"NYT": Rosja może wkrótce przejąć cały obwód ługański. "To krytyczny okres dla obu stron"

Według amerykańskich urzędników, Rosja wkrótce może przejąć cały obwód ługański - podaje dziennik "The New York Times". Eksperci wskazują, że zarówno Ukraina, jak i Rosja są osłabione toczącymi się walkami.

Dziennik "The New York Times" podaje, że według amerykańskich urzędników zaznajomionych z sytuacją w Ukrainie "chociaż Rosja zajęła terytorium w najbardziej na wschód wysuniętym obwodzie ługańskim, jej postępy są spowolnione".

Wojna w Ukrainie. "NYT": Rosja zapewne wkrótce przejmie obwód ługański

- Dostarczenie amerykańskich systemów artyleryjskich dalekiego zasięgu i przeszkolenie w ich użyciu Ukraińców powinno pomóc Ukrainie w nadchodzących bitwach - powiedział dziennikarzom gen. Mark A. Millley, przewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabów.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Według Amerykanów może oznaczać to, że Rosja może nie być w stanie uzyskać podobnych efektów w obwodzie donieckim. Jednocześnie urzędnicy ze Stanów Zjednoczonych spodziewają się, że Rosjanie wkrótce przejmą cały obwód ługański.

Strona amerykańska wskazuje, że "rosyjskie wojska lądowe posuwają się powoli, w niektórych przypadkach przebycie jednej lub dwóch mil zajmuje kilka tygodni", co może oznaczać "brak żołnierzy piechoty lub dodatkową ostrożność Moskwy po tym, jak doświadczyła problemów z linią zaopatrzeniową w katastrofalnych pierwszych tygodniach wojny".

Michael Kofman, dyrektor ds. studiów nad Rosją w C.N.A., instytucie badawczym w Arlington w stanie Wirginia, stwierdził, że "to krytyczny okres dla obu stron". - Ukraina ma deficyt sprzętu i amunicji. Rosja straciła już wiele ze swojej siły bojowej, a jej siły nie są dobrze przystosowane do długotrwałej wojny lądowej na taką skalę i czas trwania - dodał.

Zobacz wideo Fuzja Orlenu z Lotosem to dobra decyzja?

Ukraina. Rosjanie próbują przejąć pełną kontrolę nad Siewierodonieckiem 

Tymczasem trwa ofensywa Rosjan w Siewierodoniecku i w kierunku pobliskiego Lisiczańska. Rosjanie zajmują kolejne miejscowości. Część szturmów rosyjskiej armii jest odpierana przez Ukraińców.

Ukraiński Sztab Generalny w porannym środowym raporcie informuje, że Rosjanie próbują przejąć pełną kontrolę nad Siewierodonieckiem i blokować miejscowości Boriwskie i Woronowe na południowy wschód od miasta. We wtorek miejscowe władze podały, że rosyjska armia przejęła kontrolę nad miejscowością Toszkiwka, również na południe od Siewierodoniecka i Lisiczańska.

W ocenie amerykańskiego Instytutu Badań nad Wojną Rosjanie osiągają sukcesy w ofensywie z południa w kierunku Lisiczańska i najprawdopodobniej walki tam przyjmą tam postać przedłużającej się blokady, tak jak to miało miejsce w Mariupolu.

Według ukraińskiego Sztabu Generalnego armia odparła szturmy m.in. na pograniczu obwodów charkowskiego i donieckiego w kierunku Słowiańska, ale też w kierunku miejscowości Myroniwka-Semihirja w obwodzie donieckim. Rosjanie ostrzeliwują pozycje ukraińskiej armii w obwodach charkowskim i na południowym odcinku frontu w obwodach chersońskim i zaporoskim.

Minionej doby ukraińskie siły zniszczyły rosyjski sprzęt wojskowy na zajętej przez Rosjan Wyspie Wężowej na Morzu Czarnym.

***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: