Kambodża. Rybacy złowili największą na świecie rybę słodkowodną. Długa na 4 metry, waży 300 kg

W Kambodży rybacy złowili największą zanotowaną do rej pory rybę słodkowodną. Płaszczka ważyła niemal 300 kilogramów, a jej rozpiętość sięgała prawie czterech metrów. Po zbadaniu wróciła do swojego naturalnego środowiska. Poprzedni rekord należał do suma.

Według naukowców z Azji Południowo-Wschodniej i Stanów Zjednoczonych, w rzece Mekong w północno-wschodniej części Kambodży, złowiono największą na świecie rybę słodkowodną - płaszczkę olbrzymią. Schwytana 13 czerwca, mierzyła prawie cztery metry od pyska do ogona i ważyła ok. 300 kilogramów. Ryba została wypuszczona na wolność.

Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Zobacz wideo Borneo. Odwiedź tę wyspę, zanim będzie za późno

Kambodża. Ogromna ryba jest nadzieją na zachowanie zasobów naturalnych

Zdaniem naukowców wyłowienie tak wielkiej ryby daje nadzieję na zachowanie zasobów naturalnych rzeki. - Większość wielkich ryb migruje, więc potrzebują ogromnych przestrzeni życiowych. Budowa tam znacznie zmniejsza tę przestrzeń. Dodatkowych zagrożeniem jest nadmierne rybołówstwo. Na świecie zagrożonych jest około 70 procent wielkich ryb słodkowodnych, natomiast na rzece Mekong zagrożone są wszystkie gatunki - powiedział Zeb Hogan prowadzący zespół badawczy "Cuda Mekongu", którego celem jest ochrona flory i fauny tej największej w rejonie rzeki przepływającej przez Chiny, Laos, Tajlandię, Kambodżę i Wietnam.

Poprzedni rekord również w Mekongu 

- Kiedy widzi się rybę tych rozmiarów, szczególnie na wodach słodkich, to trudno to pojąć. Cały nasz zespół był zaszokowany - powiedział Zeb Hogan. - Wielka płaszczka jest bardzo słabo poznaną rybą. Jej nazwa, nawet naukowa, zmieniała się kilka razy w ciągu ostatnich 20 lat - stwierdził. - Znajduje się w całej Azji Południowo-Wschodniej, ale nie mamy prawie żadnych informacji na jej temat - dodał. Naukowcy twierdzą, że jest to czwarta płaszczka olbrzymia zgłoszona na tym samym obszarze w ciągu ostatnich dwóch miesięcy, każda z nich jest samicą.

Poprzedni rekord wielkości ryby słodkowodnej należał do ważącego ponad 290 kilogramów suma wyłowionego w roku 2005 w Tajlandii, również z Mekongu.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Więcej o: