Ukraina. Okupanci zapowiedzieli referendum ws. przyłączenia Chersonia do Rosji

W Chersoniu trwają przygotowania do referendum w sprawie przyłączenia regionu do Rosji - powiedział wiceszef okupacyjnej administracji Kirił Stremusow, oskarżany przez Ukrainę o zdradę narodu. - Podążamy ścieżką Krymu - dodał.

Rosja zaczęła kolejną grę pozorów. Władze okupacyjne zwróciły się do Władimira Putina z prośbą o przyłączenie obwodu chersońskiego do Rosji. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow odpowiedział, że decyzję powinni podjąć mieszkańcy w referendum, które ma się odbyć w tym roku. - Planowane jest na jesień - poinformował RIA Nowosti Kirił Stremusow, kolaborujący z okupantami i mianowany przez siły agresora "wiceprzewodniczącym wojskowo-cywilnej administracji" regionu.

Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Zobacz wideo Siemoniak o przekazaniu leopardów: Takich spraw nie załatwia się publicznie

Chersoń. Referendum ws. przyłączenia regionu do Rosji. Trwają prace nad "dobrobytem"

Kirił Stremusow podkreślił, że po referendum Chersoń będzie częścią Federacji Rosyjskiej, stając się jej pełnoprawnym podmiotem. - Po referendum staniemy się pełnoprawnym podmiotem Federacji Rosyjskiej. Zostało nam już niewiele czasu, abyśmy stali się pełnoprawnymi obywatelami wielkiego państwa, jakim jest Rosja. Podążamy ścieżką Krymu - powiedział.

Przekazał także, że w regionie trwają prace nad "zapewnieniem dobrobytu społeczno-gospodarczego" m.in. działalność zaczyna wiele przedsiębiorstw oraz system bankowy, a wypłaty wynagrodzeń, świadczeń socjalnych i emerytur są realizowane w rublach. Wcześniej "Sputnik" informował o możliwym otwarciu w Chersoniu połączenia kolejowego z Krymem.

Mariupol. Rosjanie mają wykopywać zwłoki z grobów Mariupol. Rosjanie mają wykopywać zwłoki z grobów. "Jak śmieci"

Kirił Stremusow oskarżony o zdradę narodu

Chersoń był pierwszym dużym miastem zdobytym przez okupanta. Ukraińskie władze informowały, że Rosja chce utworzyć na zajętych terenach Chersońską Republikę Ludową - byt podobny do samozwańczych republik donieckiej i ługańskiej.

Pod koniec kwietnia rosyjskie wojska ustanowiły nowe, przychylne im władze. Kirił Stremusow - zwolennik oderwania obwodu chersońskiego od "nazistowskiej Ukrainy", aby Kijów "nie narzucał regionowi swojej ohydnej nazistowskiej polityki" - został powołany na zastępcę szefa wojskowo-cywilnej administracji obwodu chersońskiego.

Władze Ukrainy oskarżyły Kiriła Stremusowa o zdradę narodu. Jest ścigany listem gończym.

Wojna w Ukrainie - zdjęcie ilustracyjne Ukraina. Obwód chersoński na skraju katastrofy humanitarnej

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Więcej o: