Dmitrij Muratow sprzedał na aukcji swojego Nobla, rekordowa kwota dla Ukrainy. "Oszołomienie"

Dmitrij Muratow, laureat Pokojowej Nagrody Nobla i redaktor naczelny rosyjskiej "Nowej Gaziety", sprzedał swoją nagrodę. Medal noblowski wylicytowano za rekordową sumę 103,5 miliona dolarów. Całość noblista przeznaczy na pomoc dzieciom z Ukrainy.

Amerykański dom aukcyjny Heritage Auctions, który w poniedziałek przeprowadził licytację w Nowym Jorku, nie podał tożsamości kupcy Nobla. Poinformował jedynie, że licytację wygrał uczestnik, którego reprezentował pełnomocnik, a ofertą w wysokości 100 milionów franków szwajcarskich złożono telefonicznie. Może to sugerować pochodzenie nabywcy nagrody Nobla.

Zobacz wideo Czy istnieje ryzyko użycia broni atomowej przez Rosjan? Siemoniak: Ryzyko jest bardzo małe
Miałem nadzieję, że solidarność i chęć pomocy będzie duża, ale nie spodziewałem się, że wylicytowana kwota będzie aż tak ogromna

- powiedział Dimitrij Muratow w wywiadzie dla AP po zakończeniu aukcji w Światowym Dniu Uchodźcy. Redaktor naczelny niezależnej, krytycznej wobec Kremla "Nowej Gaziety", otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla w 2021 roku wraz z filipińską dziennikarką Marią Ressą "za wysiłki na rzecz ochrony wolności słowa". Gazetę zamknięto w marcu. Muratow krytykował inwazję Moskwy na Ukrainę, a wcześniej aneksję Krymu. Agencja AP donosiła, że dziennikarz wyjechał z Rosji w czwartek i przez Europę Zachodnią wyjechał do Nowego Jorku.

Rekordowa suma dla dzieci z Ukrainy

Dimitrij Muratow ogłosił, że zlicytuje medal noblowski tuż po tym, jak przekazał nagrodę pieniężną w wysokości pół miliona dolarów na cele charytatywne. Dodał, że dochody ze sprzedaży trafią bezpośrednio do UNICEF-u na pomoc dzieciom przesiedlonym w wyniku wojny na Ukrainie. Zaledwie kilka minut po zakończeniu licytacji UNICEF poinformował dom aukcyjny, że otrzymał już pieniądze.

W poniedziałek przed południem najwyższa oferta kupna Nobla wynosiła zaledwie 550 000 dolarów. Spodziewano się, że wzrośnie, ale nie do niebotycznej kwoty 103,5 mln dolarów.

Nie mogę w to uwierzyć. Jestem zachwycony i oszołomiony. Tak naprawdę nie wiem, co się tam wydarzyło

- powiedział Joshua Benesh, dyrektor ds. strategii Heritage Auctions, cytowany przez AP. Przyznał, że zainteresowanie Noblem było duże, bo ludzie byli poruszeni historią Dimitrija Muratowa i jego hojnością.

103,5 mln dolarów za nagrodę Nobla to rekordowa suma. Do tej pory najwięcej zapłacono za Nobla Jamesa Watsona, który w 1962 roku został nagrodzony za odkrycie struktury DNA. Wynik licytacji z 2014 r. był skromniejszy i wyniósł "zaledwie" 4,76 miliona dolarów. Przetopienie 175 gramów 23-karatowego złota zawartego w medalu Muratowa byłoby warte około 10 tys. dolarów.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: