MON Rosji twierdzi, że Polacy włączyli się w walkę po stronie Ukrainy. Podaje "wyliczenia"

Rosyjskie MON przekonuje, że nieustannie śledzi liczbę żołnierzy spoza Ukrainy, którzy rzekomo włączyli się jej obronę. Rzecznik resortu podał niewsparte żadnymi dowodami "wyliczenia", według których to Polska miałaby wysłać do Ukrainy największą liczbę "najemników".

Propagandysta i rzecznik MON Rosji Igor Konaszenkow powiedział w rozmowie z rosyjską państwową agencją TASS, że od początku "specjalnej operacji wojskowej" [bo tak Kreml określa wojnę, która wybuchła 24 lutego - red.] do 17 czerwca w obronę Ukrainy miało się włączyć dodatkowo prawie 7 tys. osób - obywateli 64 państw. Według wyliczeń resortu miało dotąd zginąć około 2000 z nich, a prawie 1800 wróciło do swoich krajów.

Więcej informacji na temat wojny w Ukrainie znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Konaszenkow stwierdził, że Rosja ciągle "monitoruje" liczbę "najemników" walczących po stronie Ukrainy, a w wysyłaniu ich ma przodować Polska. Rosyjski resort obrony "oszacował", że do Ukrainy przybyło rzekomo 1831 Polaków, z których 378 miało zostać już zabitych, a 272 opuściło kraj. Według rzecznika, spora liczba najemników wspierających Ukraińców w walce ma pochodzić także z Rumunii i Wielkiej Brytanii. Trzeba zaznaczyć, że Konaszenkow nie poparł swoich słów żadnymi dowodami.

Zobacz wideo Bayraktar to przyjaciel ukraińskich żołnierzy. Użycie dronów w wojnie budzi jednak etyczne wątpliwości

Wojna w Ukrainie. "Od początku inwazji zginęło ponad 33 tys. Rosjan"

Sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował, że od 24 lutego na wojnie w Ukrainie zginęło około 33,6 tys. rosyjskich żołnierzy. 250 z nich poległo minionej doby.

Podano też aktualne straty rosyjskiej armii, jeśli chodzi o sprzęt wojskowy: 1468 czołgów i 3577 opancerzonych wozów bojowych, 745 dział, 235 wyrzutni rakiet, 98 systemów obrony przeciwlotniczej, 216 samolotów, 181 śmigłowców, 2523 ciężarówki i samochody, 598 bezzałogowych statków powietrznych, 14 łodzi, 130 rakiet balistycznych, a także 55 zespołów sprzętu niebojowego. Ukrainie siły zbrojne podały też, że największe straty Rosjanie ponoszą w okolicach Bachmutu w obwodzie donieckim oraz na Zaporożu.

***
Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: