Niezapowiedziana wizyta Borisa Johnsona w Kijowie. Rozmawiał z Zełenskim m.in. o dostawach broni ciężkiej

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson przybył z niezapowiedzianą wizytą do Kijowa. Szef brytyjskiego rządu spotkał się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Politycy rozmawiali m.in. o potrzebie dostaw broni ciężkiej i systemów obrony przeciwlotniczej, a także o sankcjach wobec Rosji.
Zobacz wideo Chiny wyciągają wnioski z wojny w Ukrainie? Dr Przychodniak: Nie

Zdjęcia z wizyty Borisa Johnsona w Kijowie zamieścił w mediach społecznościowych Wołodymyr Zełenski. "Wiele dni tej wojny udowodniło, że wsparcie Ukrainy ze strony Wielkiej Brytanii jest silne i stanowcze. Cieszę się, że znów widzę wspaniałego przyjaciela naszego kraju Borisa Johnsona w Kijowie" - napisał. Jak dodał, jest to druga wizyta szefa brytyjskiego rządu w Ukrainie od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Wyraził również wdzięczność za wsparcie.

"Panie Prezydencie, dobrze jest być znowu w Kijowie" - stwierdził z kolei Boris Johnson.

Więcej wiadomości na stronie głównej Gazeta.pl

Most KrymskiUkraińscy szpiedzy przechwycili dokumentację techniczną Mostu Krymskiego

Boris Johnson po raz drugi w Kijowie

Andrij Jermak, szef biura Wołodymyra Zełenskiego, przekazał, że politycy rozmawiali o potrzebie dostaw broni ciężkiej i systemów obrony przeciwlotniczej. Wśród tematów poruszonych na spotkaniu miały być także wsparcie gospodarcze Ukrainy, zaostrzenie sankcji wobec Rosji, gwarancje bezpieczeństwa dla Ukrainy, a także potrzeba rekompensaty za straty wyrządzone przez rosyjskie wojska - podaje Ukraińska Prawda.

Premier Boris Johnson zaoferował Ukrainie program szkoleniowy, dzięki któremu w ciągu 120 dni mogłoby zostać przeszkolonych 10 tysięcy żołnierzy. - Moja dzisiejsza wizyta, w samym środku tej wojny, to jasna i czytelna wiadomość dla Ukrainy: Wielka Brytania jest z wami i będzie z wami aż ostatecznie zwyciężycie' - zapewnił szef brytyjskiego rządu.

Pierwszy raz w Kijowie Boris Johnson był w kwietniu. Wówczas również przybył niezapowiedzianą wizytą, jako pierwszy przywódca państw G7.

Władimir PutinMacron o rozmowach z Putinem. "Celem wojny zmiażdżenie Rosji? To błąd"

Spotkanie Borisa Johnsona i Wołodymyra Zełenskiego w Kijowie odbyło się dzień po wizycie w stolicy Ukrainy kanclerza Niemiec Olafa Scholza, prezydenta Francji Emmanuela Macrona i premiera Włoch Mario Draghi - oraz prezydenta Rumunii Klausa Iohannisa.

Więcej o: