Władimir Putin o sankcjach: Bezmyślne. Ekonomiczny blitzkrieg nie miał szans na powodzenie

- Ekonomiczny blitzkrieg przeciwko Rosji od samego początku nie miał szans na powodzenie - powiedział na Międzynarodowym Forum Ekonomicznym w Petersburgu Władimir Putin. Rosyjski przywódca nazwał zachodnie sankcje "szalonymi i bezmyślnymi".

Jak relacjonują media, m.in. BBC i rosyjska agencja TASS, wystąpienie Władimira Putina na Międzynarodowym Forum Ekonomicznym w Petersburgu rozpoczęło się z opóźnieniem. Powodem miały być ataki hakerskie na system akredytowania gości. 

Zobacz wideo "Najważniejsza jest efektywność energetyczna. Dopiero wtedy będzie mogli powiedzieć: Goodbye Putin!"

Władimir Putin o sankcjach: Bezmyślne

Putin w trakcie wystąpienia mówił m.in. o nałożonych na Rosję sankcjach. Zarzucił krajom zachodnim, że myślą w kategoriach z "ubiegłego stulecia". Stwierdził, że sankcje są "szalone i bezmyślne". - Ekonomiczny blitzkrieg przeciwko Rosji od samego początku nie miał szans na powodzenie - powiedział Putin cytowany przez BBC. Przekonywał, że rosyjska gospodarka pomimo sankcji nie zostanie odizolowana i będzie nadal współpracować z zachodnimi przedsiębiorstwami. 

Państwa UE zdecydowały. Jest zgoda na polski Krajowy Plan OdbudowyPaństwa UE zdecydowały. Jest zgoda na polski Krajowy Plan Odbudowy

Więcej wiadomości na stronie głównej Gazeta.pl.

Dyktator dodał, że restrykcje wymierzone w rosyjską gospodarkę są bardziej szkodliwe dla państw, które je wdrożyły.

Zdaniem zachodnich organizacji i ekspertów sankcje nałożone na Rosję przynoszą skutki. Według Instytutu Finansów Międzynarodowych, których prognozy niedawno przytaczał Reuter, rosyjska gospodarka skurczy się w tym roku o 15 proc. Sam szef rosyjskiego Sberbanku ocenił, że Rosja może potrzebować dekady, aby jej gospodarka powróciła do stanu przed 24 lutego.

Putin w Petersburgu sieje propagandę nt. wojny w Ukrainie

Putin podczas forum ekonomicznego powiedział, że konieczne jest osiągnięcie "suwerenności technologicznej niezależnej od instytucji zagranicznych". Podkreślił, Rosja musi dysponować krytycznie ważnymi technologiami. 

Dodał, że Unia Europejska po wybuchu wojny w Ukrainie straciła "polityczną suwerenność". Putin powtarzał w Petersburgu propagandową tezę, jakoby Rosja została "zmuszona" do przeprowadzenia "specjalnej operacji wojskowej" w Ukrainie. Jej celem miała być ochrona mieszkańców Donbasu przed "ludobójstwem". Rosyjskie media propagandowe i politycy od wielu miesięcy uzasadniają podobnymi kłamstwami agresję wobec Ukrainy. 

Władimir PutinMacron o rozmowach z Putinem. "Celem wojny zmiażdżenie Rosji? To błąd"

Więcej o: