Ukraina. Szpiedzy przechwycili dokumentację techniczną Mostu Krymskiego. "To nasz cel numer jeden"

Wywiad Ministerstwa Obrony Ukrainy poinformował, że ukraińscy szpiedzy dotarli do dokumentacji technicznej budowy Mostu Krymskiego, który prowadzi z Półwyspu Krymskiego do Półwyspu Tamańskiego przez Cieśninę Kerczeńską, słowem: łączy Krym z Rosją. Most Krymski to jeden z najważniejszych celów ukraińskiej armii.

W mediach od kilku tygodni pojawiają się informacje, że ukraińska armia planuje atak na Most Krymski, jeśli dostanie z Zachodu odpowiednie uzbrojenie. Potwierdził to również generał dywizji Sił Zbrojnych Ukrainy Dmytro Marczenko.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow przekazał, że rosyjskie wojsko kontroluje sytuacje w pobliżu mostu - przekazuje portal Ukraińska Prawda. Tymczasem ukraińskie władze kpią, że trudno wierzyć w to, iż most jest pilnowany przez Rosjan, skoro nie upilnowali nawet ważnej dokumentacji technicznej tego obiektu.

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Dmitrij PieskowRosja. Kreml reaguje na przyznanie Ukrainie statusu kandydata do UE

Wojna w Ukrainie. Dokumenty dotyczące Mostu Krymskiego w rękach Ukraińców

Ukraińscy szpiedzy zdobyli dokument "Budowa przeprawy transportowej przez Cieśninę Kerczeńską", a ukraińskie władze upubliczniły go rządowej stronie gor.gov.ua. W dokumencie są zawarte wszystkie niezbędne informacje o: ukształtowaniu terenu, połączeniach mostowych, nawierzchni drogowej, wejściach, konstrukcjach zabezpieczających przed osuwiskami oraz o całej infrastrukturze.

Wojna w Ukrainie. Most Krymski służy armii rosyjskiej

Generał dywizji Sił Zbrojnych Ukrainy Dmytro Marczenko w rozmowie z Radiem Swoboda przekazał, że Most Krymski jest jednym z kluczowych celów Ukrainy. "Nie jest to tajemnicą ani dla ich wojska, ani dla naszego wojska. Ani dla ich cywilów, ani dla naszych cywilów. To będzie cel numer jeden do pokonania" - przekazał.

Obecny Most Krymski wybudowali Rosjanie (za 3,6 mld dol.), by połączyć zaanektowany w 2014 r. Półwysep Krymski z Krajem Krasnodarskim w Rosji. Część drogowa mostu została uroczyście otwarta w maju 2018. Zostało to potępione przez władze Ukrainy, Stanów Zjednoczonych i Unię Europejską, która nałożyła sankcje na firmy biorące udział w budowie mostu. Uzasadnieniem sankcji było to, że most został wzniesiony z naruszeniem prawa międzynarodowego, na nielegalnie anektowanym przez Rosję Krymie i „ma na celu osłabienie integralności terytorialnej i niepodległości Ukrainy".

Most Krymski pełni dla Rosji bardzo ważną funkcję w trwającej obecnie wojnie w Ukrainie. Rosja transportuje dzięki niemu swoje wojska oraz sprzęt na terytorium Krymu, a także na południe Ukrainy.

Zobacz wideo Jak mogą wyglądać dalsze działania Rosjan? Pytamy eksperta
Więcej o: