Rosja wysyła ukraińskie zboże do Syrii. Firma Maxar pokazała zdjęcia satelitarne

Zdjęcia satelitarne udostępnione przez firmę Maxar pokazują, jak przebiega kradzież ukraińskiego zboża. Rosjanie wysłali statki z tym ładunkiem do portu w Syrii.

Amerykańska firma Maxar Technologies udostępniła zdjęcia satelitarne, na których widać rosyjskie statki transportujące zabrane Ukrainie zboże. Jednostki te zostały wysłane do Syrii - dodaje Agencja Reutera. Zdjęcia te mogą być podstawą dla Kijowa do oficjalnego oskarżenia Rosji o kradzież zboża w czasie wojny

Zobacz wideo Rosję i Chiny łączy ścisłe partnerstwo na wielu płaszczyznach?

Maxar pokazuje zdjęcia satelitarne rosyjskich statków. Są załadowane ukraińskim zbożem

Na zdjęciach pokazanych przez Maxar widać dwa masowce płynące pod rosyjską banderą, które były zadokowane w maju w kontrolowanym przez Rosję porcie Sewastopol na Krymie. Jednostki są załadowane ziarnem z Ukrainy. 

Na kolejnych zdjęciach, wykonanych kilka dni później, satelity Maxar zarejestrowały te same jednostki zadokowane w Syrii. Widać na nich otwarte luki oraz półciężarówki w porcie, które są gotowe do dalszego transportowania ładunku. Jak zaznacza Reuters, taka decyzja Moskwy pokazuje, że Kreml wspiera syryjski reżim Baszara al-Asada.

Przeczytaj więcej informacji z Ukrainy na stronie głównej Gazeta.pl.

Emmanuel Macron w Kijowie (16.06.2022 r.)Macron w Kijowie - opozycja boi się "efektu flagi". Scholz "nie ogłosił nic"

Zdjęcia te mogą być dowodem w sprawie kradzieży zboża przez Rosję z terytorium Ukrainy. Nie tylko Kijów, ale także kraje Zachodu oskarżyły Moskwę o sprowokowanie globalnego kryzysu żywnościowego poprzez zamknięcie ukraińskich portów nad Morzem Czarnym. W kolejnych atakach najeźdźcom udało się także przejąć ukraińskie silosy pełne zboża ze zbiorów z 2021 roku. 

Z danych przekazanych przez zastępcę szefa ukraińskiego związku producentów rolnych (UAC) wynika, że o 8 czerwca Rosja ukradła 600 000 ton zboża i rozpoczęła eksport nieswojego produktu do innych krajów. W sumie w Ukrainie ma znajdować się 30 mln ton zboża, które Kijów stara się wysyłać drogą lądową, koleją lub rzekami.

Kampania 'Stop Russia Now'Kampania promowana przez Morawieckiego kosztowała 23,1 mln zł

Więcej o: