Dwóch amerykańskich weteranów zaginęło w Ukrainie. Nieoficjalnie: Rosja mogła ich pojmać

Dwóch amerykańskich weteranów, Alex Drueke i Andy Huynh, zaginęło w Ukrainie - podaje agencja AP. Mężczyźni znaleźli się pod silnym ostrzałem w rejonie Charkowa 9 czerwca i od tamtej pory nie ma z nimi kontaktu. Z nieofciajlnych doniesień USA wynika, że weterani mogli zostać pojmani.

Alex Drueke i Andy Huynh pochodzą z Alabamy, a w Ukrainie spotkali się przypadkiem. Obaj przybyli do tego kraju z zamiarem pomocy w obronie demokracji - pisze agencja AP. Mężczyźni zaginęli po tym, jak 9 czerwca ich grupa znalazła się pod ciężkim ostrzałem w regionie Charkowa w północno-wschodniej Ukrainie, w pobliżu granicy z Rosją

Zobacz wideo Chiny wyciągają wnioski z wojny w Ukrainie? Dr Przychodniak: Nie

- Czekanie na informacje to najtrudniejsza część tej rozłąki, ale zawsze wiedzieliśmy, że trzeba się z tym liczyć - powiedziała mediom Dianna Shaw, ciotka Alexa Drueke'a.

Więcej najnowszych informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Nieoficjalnie. Rosja mogła pojmać dwóch obywateli amerykańskich

Departament Stanu USA poinformował, że bada niepotwierdzone doniesienia, z których wynika, że siły rosyjskie lub wspierane przez Rosję schwytały dwóch obywateli amerykańskich. USA podkreślają, że każdy pojmany żołnierz powinien być uważany za jeńca wojennego, a także powinien być chroniony przez gwarancje humanitarnego traktowania i sprawiedliwego procesu.

Siergiej ŁawrowŁawrow znów powtarza kłamstwa o "operacji" w Ukrainie

- Każdy, kto walczy wspólnie z siłami zbrojnymi Ukrainy, powinien być traktowany jako jeniec wojenny, nawet, jeśli Rosja się na to nie zgadza - powiedział rzecznik prasowy Departamentu Stanu USA Ned Price.

Jeśli te niepotwierdzone doniesienia okażą się prawdziwe, to będą to pierwsi Amerykanie walczący za Ukrainę, którzy zostali schwytani od początku wojny.

Jarosław KaczyńskiSondaż: PiS na prowadzeniu. Koalicja Obywatelska i Polska 2050 ze spadkami

Rosja do tej pory nie odniosła się do sprawy. Prezydent separatystycznej Donieckiej Republiki Ludowej Denis Pushilin powiedział podczas w czwartek, podczas udziału w Międzynarodowym Forum Ekonomicznym w Petersburgu, że "na razie nie ma takich informacji i nie może komentować tych doniesień". 

Więcej o: