Setki osób wciąż ukrywają się w zakładach Azot w Siewierodoniecku. Czekają na zawieszenie broni

Rosjanie szturmują i prowadzą rozpoznanie bojem na wielu odcinkach frontu w Donbasie. Trwa obrona Siewierodoniecka w obwodzie ługańskim. Rosyjska armia masowo wykorzystuje artylerię do ostrzałów pozycji ukraińskiego wojska i obiektów cywilnych.

Jak czytamy w raporcie Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy, Rosjanie dążą do przejęcia pełnej kontroli nad Siewierodonieckiem. Przemieszczają tam dodatkową artylerię rakietową.

Ukraina. W zakładzie w Siewierodoniecku ukrywa się ponad 500 osób

Szef Obwodowej Administracji Ługańskiej Serhij Hajdaj przekazał w czwartek w rozmowie z CNN, że w tamtejszych zakładach chemicznych Azot ukrywa się ok. 568 osób, w tym 38 dzieci. Ich ewakuacja nie jest możliwa z powodu ciągłych ostrzałów ze strony Rosjan.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Według Hajdaja, doszło do kilku przypadków, w których cywile zginęli lub odnieśli rany, kiedy próbowali choć na chwilę opuścić schron. Szef administracji zaznaczył, że do ewakuacji może dojść tylko w przypadku całkowitego zawieszenia broni. 

Zobacz wideo Wybory samorządowe powinny zostać przesunięte?

Wojna w Ukrainie

Tymczasem ukraińska armia odparła szturm Rosjan w kierunku Bachmutu w okolicach miejscowości Zołote. Rosyjskie oddziały kontynuują ofensywę w kierunku Słowiańska w obwodzie donieckim. Tam prowadzą rozpoznanie bojem w okolicach miejscowości Krasnopilla. W kierunku Słowiańska rosyjskie wojsko próbowało też przejąć pełną kontrolę nad miejscowością Bohorodyczne. Ukraińska armia odparła szturm.

W obwodzie charkowskim Rosjanie dążą do utrzymania swoich pozycji. Na południowym odcinku frontu - głównie w obwodzie chersońskim i zaporoskim - rosyjskie wojsko ostrzeliwało za pomocą artylerii szereg miejscowości. Z kolei ukraińskie lotnictwo w obwodzie chersońskim dokonało kilku uderzeń w miejscach koncentracji sił rosyjskich.

***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: