Ukraina obawia się ataku z Białorusi. Zełenski miał zwołać specjalne spotkanie

Wołodymyr Zełenski polecił odpowiednim organom państwowym ocenę ryzyka ewentualnej inwazji wojsk rosyjskich z terytorium Białorusi. Po wykonaniu analizy zwołał specjalne spotkanie, gdzie zaapelował o gotowość do obrony na czterech odcinkach - donosi ukraińska prasa.

Wołodymyr Zełenski obawia się ataku z Białorusi - podaje w piątek "Kyiv Independent". Ukraiński dziennik podaje, że prezydent Ukrainy miał zwołać w tej sprawie specjalne spotkanie. Po jego zakończeniu Zełenski wydał zalecenie o gotowość do obrony na czterech odcinkach. Nie podano jednak, o które odcinki chodzi.

Media: Ukraina obawia się ataku z terytorium Białorusi

Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Ołeksij Daniłow poinformował, że Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski polecił wcześniej odpowiednim organom państwowym ocenę ryzyka ewentualnej inwazji wojsk rosyjskich z terytorium Białorusi. Po wykonaniu tej analizy podjął decyzję o wzmocnieniu ochrony granicy.

- Wszystkie organy zaangażowane w omawiany problem przedstawiły swoją ocenę sytuacji, tego co się na Białorusi dzieje - powiedział sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Ołeksij Daniłow, cytowany przez agencję Interfax.

Jak dodał, Ukraina sprawdziła, w jakim stanie jest białoruskie wojsko, ilu jest w nim rosyjskich wojskowych, jakie są dalsze plany.

Więcej najnowszych informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Chiny wyciągają wnioski z wojny w Ukrainie? Dr Przychodniak: Nie

Wołodymyr Zełenski na spotkaniu z europejskimi przywódcami apelował o dostawy broni

- Rosyjska agresja przeciw Ukrainie to agresja przeciw całej Europie - mówił w czwartek Kijowie prezydent Zełenski. Spotkał się tam z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem, kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem, premierem Włoch Mario Draghim i prezydentem Rumunii Klausem Iohannisem. Prezydent Ukrainy apelował m.in. o dostawy broni.

Wołodymyr Zełenski podkreślił, że skoro Rosja zagraża całej Europie, to również odpowiedź na rosyjską agresję powinna być wspólna. Jak wyjaśnił, w czasie spotkania rozmawiano o ekonomicznym wsparciu Ukrainy, sankcjach wobec Rosyjskiej Federacji i przeciwdziałaniu fali głodu, którą chce wywołać Rosja. Ukraiński prezydent poinformował też partnerów o sytuacji na froncie. 

Radosław SikorskiSikorski odpowiada na słowa rzeczniczki Kremla: Dobrze, że wytrzeźwiała

Jak zaznaczył, jego kraj docenia już nadaną pomoc, ale oczekuje na nowe dostawy przede wszystkim ciężkiego uzbrojenia, współczesnych systemów artyleryjskich i systemów obrony przeciwrakietowej. - Każda taka partia uzbrojenia to uratowani Ukraińcy - podkreślił. 

Emmanuel Macron obiecał, że Francja przekaże Ukrainie sześć dodatkowych systemów artyleryjskich Caesar. Obiecał też, że to Ukraina sama zdecyduje o kontekście i formacie rozmów pokojowych. Jak zapewnił, od Ukrainy nie będą wymagane ustępstwa wobec Rosji.

Przywódcy Niemiec, Francji, Włoch i Rumunii wyrazili również poparcie dla nadania Ukrainie statusu kandydata do Unii Europejskiej. 

Siergiej ŁawrowŁawrow znów powtarza kłamstwa o "operacji" w Ukrainie

Więcej o: