Szef NATO: Musimy wzmocnić obronę. Wojna w Ukrainie największym zagrożeniem dla bezpieczeństwa od dekad

- Musimy wzmocnić naszą obronę - mówił sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg w Brukseli, otwierając drugi dzień obrad ministrów obrony państw Sojuszu Północnoatlantyckiego. Podkreślił, że wojna rozpętana przez Rosję w Ukrainie to najpoważniejsze zagrożenie dla bezpieczeństwa euroatlantyckiego od dekad.

Szefowie resortów obrony dyskutują w czwartek nad wzmacnianiem wschodniej flanki NATO w reakcji na zagrożenie ze strony Rosji. Te dyskusje mają być przygotowaniem dla przywódców, którzy za niecałe dwa tygodnie przylecą na szczyt do Madrytu.

Szef NATO zwrócił uwagę, że po rosyjskiej napaści na Ukrainę wiele już zostało zrobione, aby wzmocnić obronę wszystkich sojuszników.

- Obecnie pod bezpośrednim dowództwem NATO znajduje się ponad 40 tysięcy żołnierzy, głównie we wschodniej części, a o wiele więcej jest w stanie podwyższonej gotowości, wspieranych przez znaczące siły lotnicze i morskie. Podwoiliśmy też liczbę wielonarodowych grup bojowych, od Bałtyku po Morze Czarne. Musimy jednak zrobić jeszcze więcej, aby zapewnić bezpieczeństwo naszym obywatelom, teraz i w nadchodzących latach - podkreślił sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego. 

Więcej najnowszych informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Czy NATO wyciągnie wnioski z wojny w Ukrainie?

Czwartkowa narada ministrów obrony na temat wzmocnienia polityki odstraszania i obrony NATO oraz zwiększenia sił na wschodniej flance jest przygotowaniem do szczytu w Madrycie z udziałem przywódców państw Sojuszu, który odbędzie się za niecałe dwa tygodnie.

Szczyt w Madrycie. "Ważne decyzje w zakresie odstraszania i obrony"

Jens Stoltenberg zaznaczył, że w czasie szczytu podjęte zostaną "ważne decyzje na temat tego, jak wzmacniać nasze zdolności odstraszania i obrony w tym coraz bardziej niebezpiecznym świecie". Dodał, że na szczycie ustalone zostaną kolejne kroki dotyczące kompleksowego pakietu pomocy dla Ukrainy.

Policja pojmała mężczyznę, który ukrywał się 20 lat.Wrocław. Przez 20 lat uciekał przed karą. Pojmali go łowcy głów

Spotkanie w Madrycie będzie też dotyczyć wniosków o przyjęcie do NATO, które złożyły Finlandia i Szwecja. Nie wiadomo jednak, czy sojusznicy już na tym szczycie zgodzą się na przyjęcie obu państw, bo sprzeciw podtrzymuje Turcja.

Więcej o: