Joe Biden ogłasza kolejny pakiet pomocy militarnej dla Ukrainy. Jest wart miliard dolarów

Biały Dom oficjalnie ogłosił kolejny pakiet pomocy militarnej dla Ukrainy o wartości miliarda dolarów. Ukraina otrzyma też od Stanów Zjednoczonych dodatkowe 225 milionów dolarów pomocy humanitarnej.

O przekazaniu Ukrainie kolejnego pakietu uzbrojenia amerykański prezydent Joe Biden poinformował telefonicznie Wołodymyra Zełenskiego.

Zobacz wideo Czy NATO wyciągnie wnioski z wojny w Ukrainie?
Potwierdziłem moje zobowiązanie, że Stany Zjednoczone będą wspierać Ukrainę w obronie demokracji, suwerenności i integralności terytorialnej w obliczu niesprowokowanej rosyjskiej agresji

- napisał w oświadczeniu prezydent USA.

Biden poinformował, że amerykańska pomoc militarna obejmie dodatkową broń artyleryjską, amunicję do artylerii i zaawansowanych systemów rakietowych oraz systemy obrony wybrzeża. Według wcześniejszych informacji mają to być rakietowe systemy przeciwokrętowe Harpoon, które wystrzeliwują pociski manewrujące.

Amerykański prezydent dodał, że kwota 225 milionów dolarów na pomoc humanitarną dla Ukrainy zostanie przeznaczona na dostawy wody pitnej, artykuły medyczne i opiekę zdrowotną, żywność, schronienie i zakup niezbędnych artykułów dla ukraińskich rodzin.

"Odwaga, heroizm i determinacja narodu ukraińskiego nadal inspirują świat. A Stany Zjednoczone, wraz z naszymi sojusznikami i partnerami, nie zachwieją się wspierać walki o wolność narodu ukraińskiego" - zakończył Joe Biden.

Joe Biden i Andrzej Duda"Handelsblatt" o Andrzeju Dudzie: Nagle stał się wzorem. "Były harcerz nie jest raptusem"

Austin: Nie możemy odpuścić i stracić impetu

W środę amerykański sekretarz obrony Lloyd Austin zaapelował o zwiększenie pomocy wojskowej dla Ukrainy.  - Nie możemy odpuścić, nie możemy stracić impetu, bo stawka jest zbyt wysoka. Nie można nie doceniać wyzwań, przed którymi stoi Ukraina - podkreślał sekretarz stanu USA.

Mówił, że moment jest kluczowy, bo Rosja nasila ataki w Donbasie. Ukraina podkreśla, że potrzebuje 1000 haubic, 500 czołgów, 300 wyrzutni rakietowych, 2000 transporterów i 1000 dronów.

Zachód zaczął ostatnio dostarczać broń zgodną z normami NATO-wskimi, w tym także zaawansowane amerykańskie rakiety. Jednak ich rozmieszczenie wymaga czasu, podobnie jak przestawienie się Ukrainy z broni z czasów sowieckich, która się kończy, na nowoczesną, NATO-wską, bo do tego potrzebne jest przeszkolenie ukraińskich żołnierzy.

Więcej o: