"FT": Turcja odrzuciła propozycję NATO dot. spotkania z przedstawicielami Szwecji i Finlandii

Turcja odrzuciła propozycję NATO ws. trójstronnego spotkania ze Szwecją i Finlandią - podaje "Financial Times". Rozmowy miały dotyczyć sprzeciwu Ankary wobec rozszerzenia Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Szwecja i Finlandia złożyły wnioski o przystąpienie do NATO w związku z agresją Rosji na Ukrainę. Wnioskom nordyckich państw sprzeciwia się Turcja. Rząd w Ankarze ma zastrzeżenia w związku z poparciem przez Finlandię i Szwecję Partii Pracujących Kurdystanu, którą tureckie władze uważają za organizację terrorystyczną.

Zobacz wideo Premier zarabia na inflacji? Kidawa- Błońska: Nie możemy się dowiedzieć, jak wyglądało zeznanie majątkowe premiera

"FT": Turcja nie zgodziła się na trójstronne spotkanie ze Szwecją i Finlandią

"Financial Times" podaje, że zaplanowane na środę spotkanie przedstawicieli Szwecji, Finlandii i Turcji miało dotyczyć porozumienia ws. rozszerzenia NATO. Rozmowy miał moderować jeden z wysokich urzędników Sojuszu. 

Więcej wiadomości na stronie głównej Gazeta.pl.

Brytyjski dziennik, powołując się na swoich informatorów, donosi, że Ankara zażądała Finlandii i Szwecji konkretnych propozycji przed rozpoczęciem mediacji. Tureckie władze chcą, aby w pierwszej kolejności urzędnicy NATO zawarli porozumienia w ramach dwustronnych rozmów z tymi krajami. 

Sekretarz generalny NATO powiedział w poniedziałek, że że Szwecja podjęła działania, aby spełnić postulaty Turcji, od których Ankara uzależnia poparcie dla członkostwa tego kraju w NATO. 

Jens Stoltenberg: Obawy Turcji są uzasadnione

Z kolei podczas wizyty w Helsinkach Stoltenberg ocenił, że obawy Turcji dotyczące bezpieczeństwa są uzasadnione i trzeba je traktować poważnie. Jak podkreślał sekretarz generalny NATO, należy zrozumieć i pamiętać, że żaden inny sojusznik NATO nie ucierpiał bardziej z powodu ataków terrorystycznych niż Turcja. A także, że Turcja jest ważnym sojusznikiem ze strategicznym geograficznym położeniem przy Morzu Czarnym, jednocześnie granicząc z Irakiem i Syrią. Odgrywała też kluczową rolę w walce przeciwko ISIS.

Joe Biden i Andrzej Duda"Handelsblatt" o Andrzeju Dudzie: Nagle stał się wzorem. "Były harcerz nie jest raptusem"

Więcej o: