Rosja zaostrza prawo, które uderzy w przeciwników Kremla

W Rosji będą surowsze kary dla przeciwników polityki Władimira Putina. Odpowiedni projekt ustawy przyjęła w pierwszym czytaniu Duma Państwowa. Dokument przewiduje między innymi 20 lat pobytu w kolonii karnej za opowiedzenie się po stronie państw i organizacji, które Moskwa uzna za wrogie.
Zobacz wideo Rosję i Chiny łączy ścisłe partnerstwo na wielu płaszczyznach?

Przepisy w pierwszej kolejności uderzą w rosyjską opozycję. Kiedy wejdą w życie, za wzywanie do nałożenia na Rosję sankcji lub podejmowanie innych działań szkodzących reżimowi grozić będzie od dwóch do czterech lat więzienia. Rosjanie, którzy wezmą udział w działaniach zbrojnych przeciwko Rosji zostaną wysłani do kolonii karnej nawet na 20 lat.

Podobna kara grozi za zdradę państwa. Natomiast za współpracę z zagranicznymi służbami i organizacjami ustawa przewiduje karę do ośmiu lat pozbawienia wolności. Rosyjscy obrońcy praw człowieka zwracają uwagę, że Kreml inaczej niż opozycja ocenia, co jest w interesie państwa, a co nie jest. Według opozycji to Władimir Putin i jego współpracownicy są wrogami Rosji i szkodzą jej interesom.

Więcej wiadomości na stronie głównej Gazeta.pl

Niedźwiedź (zdjęcie ilustracyjne)Rosja. Myśliwego przygniotło ciało niedźwiedzia, którego zabił

Rosja ma wypłacić 10 tys. euro "zagranicznym agentom"

We wtorek Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu orzekł, że rosyjska ustawa o "zagranicznych agentach" narusza konstytucyjne prawa Rosjan. Sędziowie zobowiązali Rosję do wypłacenia organizacjom napiętnowanym tym określeniem po 10 tysięcy euro odszkodowania. Moskwa nie zamierza wykonać wyroku.

W ocenie strasburskiego Trybunału władze Rosji złamały konwencję chroniącą prawa człowieka. Sędziowie wskazali, że ustawa o "zagranicznych agentach" ogranicza obywatelskie prawo do zgromadzeń i wyrażania poglądów. Według Trybunału represyjne prawo doprowadziło do likwidacji części pozarządowych organizacji, a inne zmusiło do poważnego ograniczenia swojej działalności.

Wśród 73 rosyjskich organizacji, które wygrały proces przeciwko państwu rosyjskiemu są między innymi: Memoriał, Agora, Komitet Przeciwko Torturom, ruch Gołos i Centrum Analityczne Jurija Lewady.

11 czerwca Władimir Putin podpisał ustawę, która odrzuca respektowanie wyroków Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

Dwóch Brytyjczyków i Marokańczyk zostało skazanych na karę śmierci przez sąd w Donieckiej Republice LudowejDwaj Brytyjczycy z karą śmierci. Pieskow: Niech Wlk. Bryt. dyskutuje o tym z DRL

Więcej o: