Nieoficjalnie: Emmanuel Macron pojedzie do Kijowa już w najbliższą środę

Emmanuel Macron planuje wizytę w Kijowie. Ma się ona odbyć 15 czerwca - ustalił ukraiński portal. Chociaż oficjalnie wyjazd prezydenta Francji do Ukrainy nie został jeszcze potwierdzony, to otoczenie Macrona pracuje już nad jego organizacją.

Wizyta Emmanuela Macrona w Ukrainie miałaby się odbyć 15 czerwca. O planach przywódcy Francji poinformował ukraiński serwis Suspilne. Źródłem informacji miał być przedstawiciel francuskiej ambasady w Kijowie.

Zobacz wideo Kwaśniewski: Oczekiwałbym, że zostanie podjęta decyzja o nadaniu Ukrainie statusu kandydata do UE

Wojna w Ukrainie. Emmanuel Macron planuje wyjazd do Kijowa

Według portalu Suspilne Emmanuel Macron ma pojawić się w Kijowie w środę. - Może odwiedzić Kijów po wizycie w Mołdawii - ujawnił pierwszy radca ambasady Francji w Kijowie Bruno Caussanel. Chociaż wizyta jest planowana, to oficjalnie nie została jeszcze potwierdzona.

Emmanuel Macron - zdjęcie archiwalneWybory we Francji. Koalicja prezydencka minimalnie wygrywa z lewicą

Wcześniej o planach związanych z wizytą prezydenta Francji w Ukrainie pisał włosi dziennik "La Stampa". Gazeta donosiła o wspólnej wizycie premiera Włoch, kanclerza Niemiec i Emmanuela Macrona zaplanowanej na czwartek. O wyjeździe tej trójki do Kijowa donosiła też niemiecka gazeta "Bild am Sonntag" - trzej przywódcy, według jej informatorów, mieli się pojawić w Kijowie przed szczytem grupy państw G7, planowanym na 26-28 czerwca. 

Przeczytaj więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

SiewierodonieckNieoficjalnie: Putin wysyła policjantów do Donbasu

Macron kilka dni wcześniej odbył rozmowę telefoniczną z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim. Zapewnił przywódcę Ukrainy, że Francja jest po jego stronie i będzie kontynuować dostawy broni, z której Ukraińcy korzystają, broniąc się przed rosyjską agresją.

Wizyta Macrona przypada w ważnym momencie dla francuskiej polityki. W pierwszej turze wyborów parlamentarnych koalicję prezydenta "Razem" pokonał lewicowy sojusz "NUPES".

Według ostatnich sondaży w drugiej turze zaplanowanej na 19 czerwca zwycięży prezydencka koalicja. Lewica może stać się drugą siłą w niższej izbie parlamentu.

Emmanuel MacronWybory we Francji. Lewica i ugrupowanie Macrona idą łeb w łeb. Znamy wyniki pierwszej tury

Francja. Emmanuel Macron chce zwiększyć wydatki na obronę

Macron zlecił ostatnio przegląd programu finansowania armii. Prezydent rozważa też zwiększenie wydatków na obronę. Decyzja ta jest związana z wojną na Ukrainie.

O potrzebie zwiększenia inwestycji w obronę podczas inauguracji targów przemysłu zbrojeniowego "Eurosatory", które odbywają się w Paryżu. Zapowiedział, że rząd ponownie oceni plan budżetowy dla armii przyjęty w 2018 roku, który zakłada zwiększenie rocznych wydatków na obronę z 35 do 50 miliardów do 2025 roku.

Dziennik "Le Monde" poinformował natomiast, że francuskie ministerstwo obrony przygotowuje ustawę, która pozwoli rządowi zarekwirować i wykorzystać zasoby prywatnych firm produkujących sprzęt wojskowy w nadzwyczajnych sytuacjach.

****

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Więcej o: