Jak wynika z ustaleń "La Stampa" premier Włoch Mario Draghi, prezydent Francji Emmanuel Macron oraz kanclerz Niemiec Olaf Scholz mają udać się z wizytą do Kijowa 16 czerwca. Zgodnie z oczekiwaniami podróż do stolicy Ukrainy zaplanowano tuż przed rozpoczynającym się 26 czerwca szczytem G7. Wizyta polityków ma odbyć się również przed szczytami Unii Europejskiej oraz NATO.
"Wszyscy trzej pojadą razem, aby pokazać pełne poparcie trzech największych państw UE dla ukraińskiego prezydenta" - czytamy we włoskiej gazecie.
Więcej informacji na temat wojny w Ukrainie na stronie głównej Gazeta.pl
Według informacji, które podawała niemiecka gazeta "Bild am Sonntag", kanclerz Olaf Scholz chciał pojechać do Kijowa właśnie przed szczytem państw grupy G7. Szef niemieckiego rządu planował swoją wizytę już wcześniej, ale prezydent Francji Emmanuel Macron nalegał, aby odbyła się ona po wyborach parlamentarnych w jego kraju.
Olaf Scholz miał podkreślać, że wybierze się z wizytą do Kijowa tylko wtedy, gdy będzie miał "coś konkretnego do zakomunikowania". Niemieccy dziennikarze oczekują więc, że niebawem "padną konkretne deklaracje w kontekście dalszych dostaw ciężkiego uzbrojenia na Ukrainę i jej aspiracji akcesyjnych".
W piątek o wizycie w Kijowie Emmanuela Macrona pisał także francuski dziennik "Le Parisien". Prezydent Francji miał na najbliższe dni zaplanowaną podróż do Rumunii, aby odwiedzić żołnierzy francuskich stacjonujących tam w ramach operacji "Aigle". Po tej wizycie Macron miałby też odwiedzić Kijów. Co potwierdza informację "La Stampy". W sobotnim wywiadzie dla "Le Parisien" prezydent Francji zaznaczył, że "niczego nie wyklucza".
Przewodnicząca Komisji Europejskiej odbyła w sobotę kolejną podróż do Kijowa. Rozmawiała tam z Wołodymyrem Zełenskim. Podczas spotkania prezydent Ukrainy mówił, że oczekuje na decyzje w sprawie członkostwa Ukrainy w Unii Europejskiej.
Prezydent Zełenski dodał również, że wkrótce jego kraj udzieli wyczerpujących odpowiedzi na pytania z ankiety, której pierwszą część komisarz Von der Leyen przekazała w Kijowie na początku kwietnia. Z kolei w przyszłym tygodniu Kijów oczekuje opinii Komisji Europejskiej w sprawie spełnienia przez Ukrainę tak zwanych kryteriów kopenhaskich członkostwa.
W Kijowie Ursula von der Leyen zapowiedziała, że taka opinia ma być gotowa do końca przyszłego tygodnia. Chwaliła też siłę i odwagę narodu ukraińskiego.
Kwestia członkostwa Ukrainy ma być podjęta na posiedzeniu Rady Europejskiej 23 i 24 czerwca.