Wybory we Francji. Lewica i ugrupowanie Macrona idą łeb w łeb. Znamy wyniki pierwszej tury

We Francji ogłoszono wstępne wyniki pierwszej tury wyborów parlamentarnych, w których wybierani są deputowani do Zgromadzenia Narodowego - czyli niższej izby parlamentu. Najwięcej głosów zdobył sojusz lewicy i centrowa koalicja popierająca prezydenta Emmanuela Macrona. Zgodnie z przewidywaniami, obie formacje osiągnęły bardzo zbliżone wyniki.

Z sondaży exit polls wynika, że pierwszą turę wygrał sojusz "NUPES", który tworzą socjaliści, zieloni, skrajna lewica i komuniści. Lewicowa formacja zdobyła mniej więcej 26 procent głosów. Drugie miejsce zajęła prezydencka koalicja "Razem", na którą zagłosowało około 25 procent wyborców.

Zobacz wideo Kwaśniewski: Oczekiwałbym, że zostanie podjęta decyzja o nadaniu Ukrainie statusu kandydata do UE

Na trzeciej pozycji - z 19-procentowym wynikiem uplasowała się partia Zjednoczenie Narodowe Marine Le Pen. Czwarte miejsce zajęli centroprawicowi Republikanie - obecna główna partia opozycyjna - którzy zdobyli 11 procent głosów.

Koalicja Macrona faworytem w drugiej turze wyborów

Według nowych sondaży w drugiej turze zaplanowanej na 19 czerwca najwięcej mandatów zdobędzie prezydencka koalicja. Formacja popierająca Emmanuela Macrona może utrzymać bezwzględną większość, wprowadzając od 270 do 310 deputowanych w 577 osobowym Zgromadzeniu Narodowym. Lewica może stać się drugą siłą w niższej izbie parlamentu zdobywając od 170 do 220 mandatów.

Frekwencja w dzisiejszym głosowaniu wyniosła mniej więcej 47 procent. Jest to najniższy wynik w historii wyborów parlamentarnych w powojennej Francji.

Więcej o: