Łotwa. Szef MSZ złożył życzenia z okazji Dnia Rosji: Życzę przegrania wojny z Ukrainą

W niedzielę 12 czerwca w Rosji obchodzony jest Dzień Rosji - jedno z najważniejszych świąt państwowych. Z tej okazji minister spraw zagranicznych Łotwy zdecydował się złożyć Rosjanom Życzenia. Nie były one jednak takie, jakich zapewne się spodziewali.

W Rosji obchodzone jest dziś święto państwowe. Z tej okazji minister spraw zagranicznych Łotwy Edgars Rinkeviczs życzy Rosjanom... porażki w wojnie z Ukrainą.

Zobacz wideo Deszczycia: Przywódcy państw mających powiązania z Rosją nie chcą szybko zerwać tych więzi

MSZ Łotwy składa Rosjanom życzenia. "Życzę klęski w agresywnej wojnie przeciw Ukrainie"

Szef łotewskiej dyplomacji odniósł się na Twitterze do obchodzonego dzisiaj Dnia Rosji - rosyjskiego święta narodowego. "Życzę klęski w agresywnej wojnie przeciw Ukrainie, porzucenia imperialnych ambicji i ostatecznie stworzenia nowoczesnego i demokratycznego państwa" - napisał minister.

Dzień Rosji upamiętnia pierwszy Zjazd Deputowanych Ludowych Rosyjskiej Federacyjnej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej, który miał miejsce 12 czerwca 1990 roku. Przyjęto wówczas deklarację suwerenności Rosji. Rok po tym wydarzeniu odbyły się pierwsze wybory prezydenckie.

Od 24 lutego, czyli początku rosyjskiej agresji na Ukrainę, łotewskie władze wielokrotnie potępiały politykę Kremla. W zeszłym tygodniu łotewska Rada Mediów Elektronicznych wprowadziła zakaz rozpowszechniania wszystkich rosyjskich kanałów, które są tam dostępne.

Przeczytaj więcej informacji ze świata na stronie głównej Gazeta.pl.

RF-93610 IL18(20M) Russian Air Force UUMB (zdjęcie ilustracyjne) Rosyjskie samoloty weszły w przestrzeń powietrzną Szwecji

Jak podaje agencja Ukrinform, z okazji Dnia Rosji antykremlowscy opozycjoniści, którzy mieszkają na emigracji, zaplanowali protesty uliczne przeciwko wojnie w Ukrainie. Mają się one odbyć w ponad 70 miastach w prawie 30 krajach w okolicach rosyjskich placówek dyplomatycznych lub centralnych placów.

Rosyjscy żołnierze Rosja przedłużyła swój plan działań wojennych do października 2022

Więcej o: