Korea Północna. Po licznych próbach rakietowych może dojść do testów broni nuklearnej

Według ekspertów Kim Dzong Un niedługo przeprowadzi kolejne próby rakietowe. Prawdopodobnie zdecyduje się również na rozpoczęcie testów broni nuklearnej, by skierować uwagę całego świata na sprawy Korei Północnej.

Dalsze próby rakietowe lub nuklearne w największym stopniu niepokoją najbliższych sąsiadów Korei Północnej, czyli Koreę Południową i Japonię oraz ich sojuszników na zachodzie. Przede wszystkim dotyczy to USA, ponieważ przeprowadzane testy rakiet balistycznych mogą dosięgnąć również tego terytorium. Poruszając kwestie broni nuklearnej, według serwisu Geopolitical Intelligence, Pjongjang chce odwrócić uwagę od wojny w Ukrainie.

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Dlaczego?

Korea Północna. Próby rakietowe w celu jednoczenia narodu

Obawy Japonii są szczególnie zrozumiałe, ponieważ jest to kraj, który poniósł szkody w wyniku uderzeń jądrowych. Korea Północna tłumaczy ewentualne ataki na zagranicznych wrogów w postaci Korei Południowej, Japonii czy USA tym, że chce jednoczyć swój naród oraz zachować panujący w kraju reżim. W tym celu Kim Dzong Un skupia się także na niemal całkowitej kontroli społeczeństwa - przekazuje serwis Geopolitical Intelligence.

W 1970 roku wszedł w życie układ o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej. Trzy państwa nie przystąpiły do niego i w dalszym ciągu przeprowadzały testy jądrowe. Są to Indie, Pakistan, oraz Korea Północna (Korea Północna wystąpiła z układu w 2003 roku).

Korea Północna przeprowadziła próbę rakietową. Wiadomości wyświetlane na ekranie na dworcu kolejowym w Seulu, 5 czerwca 2022 r.Korea Północna odpowiada na manewry z udziałem USA. Wystrzelono rakiety

Korea Północna. Przeprowadzono już kilka prób rakietowych w tym roku

Przeprowadzenie próby jądrowej przez Koreę Północną jest bardzo prawdopodobne. Od początku bieżącego roku Kim Dzong Un zlecił przeprowadzenie kilku prowokacyjnych prób rakietowych. Chciał przez to pokazać, że nie przestrzega rezolucji Organizacji Narodów Zjednoczonych i dowolnie narusza strefę ekonomiczną Japonii. Było to również potwierdzenie prowadzonych prowokacji Stanów Zjednoczonych. Rakiety balistyczne mogły bowiem naruszyć teren USA. Możliwe jest więc przeprowadzenie próby jądrowej jeszcze w tym roku. Korea Północna zauważa, że kraj, który ma w posiadaniu broń jądrową nigdy nie będzie atakowany przez USA - przekazuje serwis Geopolitical Intelligence.

Korea Północna (zdjęcie ilustracyjne)Korea Północna przetestowała detonator bomby jądrowej

Więcej o: