Władze niemieckie przywracają kontrole graniczne od 13 czerwca do 3 lipca. Podróżni w tym okresie mogą zostać sprawdzeni podczas przekraczania niemieckich granic lądowych, powietrznych i morskich. Straż Graniczna rekomenduje posiadanie dokumentów potwierdzających tożsamość i obywatelstwo.
Szczyt przywódców państw G7, czyli Niemiec, USA, Kanady, Wielkiej Brytanii, Francji, Włoch i Japonii odbędzie się w dniach 26-28 czerwca na zamku Elmau w Bawarii. Głównym tematem rozmów ma być wojna w Ukrainie. Ponadto agenda G7 na ten rok obejmuje ochronę klimatu, ale także dążenie do stabilnej gospodarki światowej, światowe bezpieczeństwo żywnościowe oraz zaangażowanie na rzecz sprawiedliwości społecznej i równości.
Więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl
- Wykorzystamy naszą prezydencję w G7, aby uczynić tę grupę państw pionierem. Pionierem w dziedzinie gospodarki neutralnej dla klimatu i sprawiedliwego świata - wyjaśniał kanclerz federalny Olaf Scholz.
"Prezydent USA Joe Biden i liderzy G7 omówią w Niemczech najpilniejsze globalne sprawy, w tym: niezachwiane wsparcie dla demokratycznej, suwerennej i prosperującej Ukrainy, ekonomiczną i demokratyczną odporność, walkę z kryzysem klimatycznym, infrastrukturę rozwoju, globalne bezpieczeństwo zdrowia oraz kryzys energetyczny i żywnościowy wywołany przez rosyjską agresję" - zapowiedział w oświadczeniu Joe Bidena, cytowanym przez ndtv.
W spotkaniu wezmą udział również przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oraz przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel. Kanclerz Niemiec zaprosił na szczyt także Indonezję, Indie, Senegal i RPA.
G7 jest grupą siedmiu państw, które są jednymi z najważniejszych na świecie pod względem gospodarczym. W skład G7 wchodzą: Francja, Japonia, Niemcy, Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Włochy i Kanada. Grupa ta nie jest organizacją międzynarodową, w jej skład wchodzą państwa, których przywódcy spotykają się na swoistym forum polityczno-ekonomicznym.