Wojna w Ukrainie. Rosjanie zniszczyli symbol Siewierodoniecka. "Nie wybaczymy wam, zwyrodnialcy"

Rosjanie zniszczyli Pałac Lodowy, symbol Siewierodoniecka, czyli mieszczącą kryte lodowisko halę sportową - poinformował szef władz obwodu Serhij Hajdaj. "Nie wybaczymy wam, zwyrodnialcy" - napisał na Telegramie. W obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy wciąż toczą się zacięte walki.

W Siewierodoniecku na wschodzie Ukrainy - nieformalnej stolicy części obwodu ługańskiego kontrolowanej przez rząd w Kijowie - trwają zacięte walki. Miasto jest pod zmasowanym ostrzałem Rosjan, którzy niszczą wszystko, co spotkają na swojej drodze. "Jeden z symboli Siewierodoniecka został zniszczony. Spłonął Pałac Lodowy" - przekazał w czwartek (9 czerwca) na Telegramie szef władz obwodu Serhij Hajdaj.

Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Zobacz wideo Czy NATO wyciągnie wnioski z wojny w Ukrainie?

Wojna w Ukrainie. Pałac Lodowy w Siewierodoniecku zniszczony

Wojska rosyjskie zbombardowały halę sportową, która mogła pomieścić 5 tys. widzów.

"5000 mieszkańców Siewierodoniecka nie pojawi się już na koncercie na najlepszej scenie miasta (...) Lodowisko, łyżwiarstwo figurowe, hokej, siatkówka, szkoła sportowa, koncerty, bale absolwentów - blisko 50 lat historii rozwoju sportowego i kulturalnego naszego Siewierodoniecka (...) Nie wybaczymy wam, zwyrodnialcy" - napisał gubernator.

Władimir PutinPutin porównał się do cara. "On niczego nie zabierał, dokonywał zwrotu"

Sytuacja w Siewierodoniecku. "Najbardziej zacięte walki"

Jak pisaliśmy, prezydent Wołodymyr Zełenski w podsumowaniu 106. dnia wojny poinformował, że w ciągu ostatniej doby sytuacja na froncie się nie zmieniła, a w Siewierodoniecku i Lisiczańsku nadal toczą się bardzo ciężkie walki. Mimo to oba miasta wciąż się bronią. 

- Najbardziej zacięte walki są w Siewierodoniecku. Rosjanie bardzo intensywnie ostrzeliwują Lisiczańsk i ze względu na to, że znajdują się w pewnej odległości, używają pocisków dużego kalibru. Boje toczą się też w gminie Górska, w takich miejscowościach jak Toszkiwka, Zołote, Kateryniwka, a także na linii Popasna- Komyszuwacha - mówił Serhij Hajdaj.

Zarazem - jak stwierdził szef Ługańskiej Obwodowej Administracji Państwowej - Ukraińcy wciąż bardzo mocno dają się tam we znaki Rosjanom - Jeśli porównasz straty z naszej strony i straty ze strony Rosji, to nie ma czego porównywać - jeden do dziesięciu. Rosjanie cierpią znacznie bardziej niż Ukraińcy -  stwierdził na antenie Radia Svoboda.

Przed rosyjską agresją Siewierodonieck liczył ponad 100 tys. mieszkańców. Obecnie przebywa tam wciąż około 10-11 tys. osób.

Dwóch Brytyjczyków i Marokańczyk zostało skazanych na karę śmierci przez sąd w Donieckiej Republice LudowejDRL: Kara śmierci dla Brytyjczyków i Marokańczyka walczących w Ukrainie

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Więcej o: