Ukraina. Samozwańcze władze w Donbasie skazały na karę śmierci dwóch Brytyjczyków i Marokańczyka

Dwóch Brytyjczyków i Marokańczyk, którzy walczyli po stronie Ukrainy, zostali skazani na karę śmierci przez sąd samozwańczych władz w Donieckiej Republice Ludowej - podaje Reuters. Wielka Brytania przypomina, że mężczyznom przysługuje ochrona na podstawie Konwencji Genewskiej. Brytyjczycy od lat mieszkali w Ukrainie i walczyli w regularnej armii.

Dwaj Brytyjczycy i Marokańczyk, którzy w wojnie walczyli po stronie Ukrainy, zostali schwytani przez prorosyjskich separatystów pod koniec maja. Władze tzw. Donieckiej Republiki Ludowej urządziły proces, a w czwartek sąd skazał ich na karę śmierci - podaje Reuters.

Skazani to dwaj Shaun Pinner i Aiden Aslin oraz obywatel Maroka Brahim Saadoun. Sąd uznał ich winnymi za "walkę jako najemnicy, a także za popełnienie czynów, mających na celu przejęcie władzy i obalenie porządku konstytucyjnego Donieckiej Republiki Ludowej".

 Więcej najnowszych informacji ze świata przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Rosję i Chiny łączy ścisłe partnerstwo na wielu płaszczyznach?

Skazani powoływali się na Konwencję Genewską. Służyli w Mariupolu

W trakcie procesu mężczyźni byli przetrzymywani w klatce, z zakrytymi twarzami i opaskami na ramionach z prorosyjskim symbolem "Z", co pokazało wideo z sali sądowej opublikowane przez agencję informacyjną RIA Novosti.

Zeznali, że służyli w regularnych jednostkach wojskowych w Mariupolu, w związku z czym przysługuje im ochrona jako jeńcom wojennym na podstawie Konwencji Genewskiej.

Żołnierze Donieckiej Republiki Ludowej (zdjęcie ilustracyjne)Ukraina. Trzech obcokrajowców w rękach separatystów. Grozi im kara śmierci

Shaun Pinner od kilku lat mieszkał w Ukrainie i walczył w regularnych siłach zbrojnych kraju. Andrew Hill z kolei najprawdopodobniej po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji wstąpił do legionu cudzoziemskiego. Według BBC, Sadun Brahim prawdopodobnie przed wojną studiował w Kijowie.

Rosjanie zrujnowali szkołę, na tablicy zostawili wiadomość dla uczniówRosjanie okradli szkołę z kabli, na tablicy napisali: Dbajcie o siebie

Z kolei rosyjski "Kommiersant" podkreśla, że Marokańczyk miał podpisać trzyletni kontrakt z Siłami Zbrojnymi Ukrainy w grudniu 2021 roku i służył jako marynarz w 36. Oddzielnej Brygadzie Morskiej. Andrew Hill miał powiedzieć, że walczył "na linii frontu". Nie wiadomo jednak, w jakim stopniu ten przekaz jest prawdziwy. Mężczyźni mieli zostać schwytani podczas obrony Mariupola.

Truss: Fikcyjny wyrok bez uzasdnienia

"Całkowicie potępiam skazanie Aidena Aslina i Shauna Pinnera przez rosyjskich pełnomocników we wschodniej Ukrainie. Są jeńcami wojennymi. To fikcyjny wyrok, który nie ma absolutnie żadnego uzasadnienia" - napisała na Twitterze minister spraw zagranicznych Liz Truss.

Rzecznik premiera Borisa Johnsona stwierdził, że zgodnie z konwencją genewską jeńcom wojennym przysługuje immunitet i nie można ich sądzić za udział w działaniach wojennych. 

Więcej o: