Nowe doniesienia na temat obrońców Azowstalu. Pravda: Nie wywieziono ich do Rosji

Z ustaleń portalu Pravda wynika, że 2449 obrońców Azowstalu cały czas przebywa w Ołeniwce na terenie samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej. Zakład karny, w którym umieszczono żołnierzy, jest przepełniony. Trwają starania, aby obrońców wymienić na rosyjskich jeńców.

Ukraińscy dziennikarze powołują się na źródła w wywiadzie wojskowym i bliskim otoczeniu Wołodymyra Zełenskiego. Według jednego z informatorów portalu Pravda obrońcy kombinatu Azowstalu w Mariupolu nie złożyli broni przed Rosjanami. - Żołnierze oddali broń swoim dowódcom - twierdzi rozmówca dziennikarzy. - Oni uścisnęli im dłonie, podziękowali za służbę (...) Potem żołnierze poszli do Rosjan - dodaje.

Zobacz wideo Czeka nas zima z drogą energią? „Państwo ma jeszcze szanse zbudować rezerwy węgla"

Pravda: Obrońcy Azowstalu przebywają niedaleko Doniecka

Według Pravdy walczący w Azowstalu oddali się w ręce Rosjan w ramach wynegocjowanego porozumienia między wywiadami wojskowymi Rosji i Ukrainy. W myśl tej umowy Ukraińcy mieli być traktowani zgodnie z przepisami Konwencji Genewskiej. Informator portalu twierdzi, że Rosjanie zobowiązali się m.in., iż nie będą stosować tortur. Ostatecznie zaś żołnierze z Mariupola powinni zostać wymienieni za rosyjskich jeńców. 

Obrońcy Azowstalu, łącznie 2449 osób, mają przebywać obecnie w miejscowości Ołeniwka, niedaleko Doniecka. - Wiemy, że zakład karny jest przeludniony i oczywiście brakuje niektórych środków. Woda, jedzenie, to wszystko musi zostać poprawione - podaje źródło portalu.

Doniesienia ukraińskich dziennikarzy przeczą temu, co podawała rosyjska propaganda. Wcześniej media w Rosji podawały, że ponad 1000 obrońców zakładów Azowstal miało zostać przetransportowanych do Rosji. 

Mariupol został odcięty przez wojska rosyjskie 1 marca. 17 maja Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy przekazał, że garnizon zakończył swoją misję bojową i dowódcy mają teraz rozkazy ratowania życia personelu.

20 maja rosyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało, że wszyscy obrońcy Azowstalu zostali wyprowadzeni z zakładu. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski potwierdził 6 czerwca, że ponad 2 500 ukraińskich obrońców Azowstalu trafiło w ręce rosyjskich okupantów.

Więcej o: