Dziennikarz spytał Ławrowa: "Co oprócz zboża ukradliście w Ukrainie?". Minister: Głowa cię boli?

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow podczas wizyty w Turcji odpowiadał na pytania dziennikarzy. W pewnym momencie do głosu doszedł ukraiński dziennikarz, który zapytał Ławrowa o kradzież ukraińskiego zboża. "Głowa cię boli od zastanawiania się cały czas, gdzie coś ukraść?" - oburzył się minister.

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow w środę (8 czerwca) przybył do Turcji, która ma pełnić rolę mediatora między Rosją a Ukrainą. Spotkał się tam ze swoim tureckim odpowiednikiem Mevlutem Cavusoglu, a jednym z tematów rozmów było odblokowanie eksportu ukraińskiego zboża z portów kontrolowanych przez Rosję. Po spotkaniu miała miejsce wspólna konferencja prasowa zakończona pytaniami od dziennikarzy. 

Zobacz wideo Czy NATO wyciągnie wnioski z wojny w Ukrainie?

Rosja. Nerwowa reakcja Ławrowa po pytaniu o kradzież zboża 

Dziennikarz ukraiński obecny na konferencji w Turcji postanowił wykorzystać tę okazję. - Jestem z ukraińskiej telewizji publicznej, koniecznie chcę zadać pytanie - zaczął Muslim Umerow. - Oprócz zboża, jakie inne towary ukradliście z Ukrainy, i komu je sprzedaliście? - zapytał. 

- Głowa cię boli od zastanawiania się cały czas, gdzie coś ukraść? Myślisz, że wszyscy to robią? - odpowiedział z uśmiechem Siergiej Ławrow. - Nasze cele tam są jasne, chcemy uchronić ludzi przed presją neonazistowskiego reżimu. Nie przeszkadzamy w transporcie zboża. Aby zboże mogło opuścić porty, pan Zełenski musi wydać rozkaz, to wszystko - dodał szef rosyjskiego MSZ powielając po raz kolejny kłamliwy propagandowy przekaz o rzekomych "neonazistach" w Ukrainie, i zaprzeczając, że Rosja blokuje transport zboża. Ławrow dodał, że Rosja nie przeszkadza w eksporcie zboża z Ukrainy, a problem ten jest "wyolbrzymiany" przez Zachód.

Więcej informacji z kraju i ze świata znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Nagranie z konferencji opublikował w mediach społecznościowych doradca MSW Ukrainy Anton Heraszczenko.

Ukraiński dziennikarz: Cała Ukraina czeka na odpowiedź na to pytanie 

Jak opisuje "The Guardian", ukraiński dziennikarz przez całą konferencję miał problem z zadaniem pytania Ławrowowi. Mimo wielokrotnych prób i wyciągniętej ręki był on ignorowany. W pewnym momencie po prostu wstał i zabrał głos. W rozmowie z agencją AFP Umerow wyjaśnił, że zdał sobie sprawę z tego, iż "nie pozwolą mu mówić", dlatego przejął inicjatywę. 

- Zaryzykowałem przerwanie konferencji prasowej, ponieważ cała Ukraina czeka na odpowiedź na to pytanie - powiedział. 

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan na ceremonii w Ankarze, Turcja, 16 maja 2022 r.Turcja będzie arbitrem w eksporcie zboża z Ukrainy. Nie za darmo

USA. Antony Blinken: Rosja szantażuje świat, blokując eksport ukraińskiego zboża

W poniedziałek podczas wirtualnego spotkania na temat kryzysu żywnościowego szef dyplomacji USA Antony Blinken powiedział, że "Rosja szantażuje świat, blokując eksport ukraińskiego zboża i eksportuje głód i cierpienie daleko poza Ukrainę, m.in. do Afryki". Zwrócił uwagę na konieczność pilnej i szybkiej odpowiedzi na ten kryzys, bo reszta świata nie może czekać, aż "Putin zrobi słuszną rzecz". 

O nadchodzącym kryzysie żywnościowym Ukraina mówi od dłuższego czasu. Według ministra rolnictwa Ukrainy Mykoły Solskiego może on nastąpić już w lipcu. Wszystko dlatego, że Ukraina jest jednym z największych eksporterów zboża na świecie. Więcej na ten temat pisaliśmy w materiale:

Ukraina alarmuje o nadchodzącym kryzysie żywnościowymUkraina alarmuje o nadchodzącym kryzysie żywnościowym

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Więcej o: