USA. Mieszkanka Kansas dowodziła żeńskim batalionem ISIS. Uczyła dziewczynki strzelać z kałasznikowa

Allison Elizabeth Fluke-Ekren, która wstąpiła do ISIS, przyznała się przed sądem, że brała udział w przygotowaniach do przeprowadzenia zamachu w Stanach Zjednoczonych. Biolożce z Kansas grozi do 20 lat więzienia.
Zobacz wideo Ostatnie chwile przywódcy tzw. Państwa Islamskiego

Jak podaje CNN, kilkanaście lat temu Allison Elizabeth Fluke-Ekren opuściła Stany Zjednoczone i zamieszkała najpierw w Libii, a następnie w Syrii, aby współpracować z terrorystycznym ugrupowaniem Ansar al-Sharia. Do ISIS dołączyła razem ze swoim drugim mężem - ten zginął w 2016 roku.

Więcej wiadomości na stronie głównej Gazeta.pl

Władimir Putin Rosja chce karać za "promowanie nietradycyjnych stosunków seksualnych"

Amerykanka szkoliła 10-letnie dziewczynki

Podczas pobytu w Syrii Fluke-Ekren przewodziła grupie ponad 100 kobiet. CNN podkreśla, że niektóre z "bojowniczek ISIS" miały wówczas zaledwie 10 lat. Amerykanka szkoliła je do m.in. używania karabinów Kałasznikowa, granatów, a także pasa szahida, zwanego też pasem samobójców.

Podczas wtorkowego przesłuchania przed sądem w Wirginii Allison Elizabeth Fluke-Ekren stwierdziła, że nie była świadoma tego, iż niektóre z "bojowniczek", które szkoliła, były wówczas nieletnie. - Celowo nie trenowaliśmy żadnych młodych dziewcząt - twierdzi amerykanka. CNN podaje, że niektóre z tych kobiet mogą zdecydować się, by zeznawać przeciwko Fluke-Ekren. Jak przekazała prokuratura, przez nią miały one doświadczyć "traumy na całe życie".

Allison Elizabeth Fluke-Ekren miała również brać udział w przygotowaniu ataku terrorystycznego w USA. Miała omawiać plany pozostawienia furgonetki pełnej materiałów wybuchowych przed centrum handlowym, mówiąc, że "każdy atak, w którym nie zginęła duża liczba osób, jest marnotrawstwem zasobów".

W styczniu trafiła w ręce amerykańskich śledczych. Wyrok w jej sprawie ma zostać ogłoszony 25 października. Grozi jej do 20 lat więzienia.

Osławiony najemnik Putina zabity przez snajpera. 'Kat' zabijał w Donbasie i walczył z Grupą Wagnera Osławiony najemnik Putina zabity przez snajpera. "Kat" zabijał w Donbasie

Więcej o: