Bucza. Ukraińska policja podaje dane: 461 zabitych w samym mieście, 1137 ofiar w rejonie

Policja w Ukrainie poinformowała, że podczas rosyjskiej okupacji Buczy zginęło tam 461 osób. Udało się już ustalić, kim byli niektórzy żołnierze dokonujący zbrodni wojennych w miejscowości i jej okolicach.

Liczbę ofiar rosyjskich zbrodni wojennych w Buczy podało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Ukrainy, powołując się na głównego komendanta policji Ihora Kłymenkę. W podkijowskim mieście 461 osób zostało zabitych przez rosyjskiego okupanta.

Zobacz wideo Arnesa Buljušmić-Kustura: Bucza przypomniała mi o Srebrenicy. W Donbasie też odkryjemy przerażające rzeczy

Przeczytaj więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Wojna w UkrainieUkraina. Ponad połowa zabitych w Buczy to ofiary zbrodni wojennych

Setki zabitych w Buczy. Ukraińska Policja ustala tożsamość oprawców

Ukraińskie służby pracują nad ustaleniem, kim byli rosyjscy żołnierze, dopuszczający się zbrodni w Buczy i jej okolicach. Chodzi o to, żeby móc pociągnąć ich do odpowiedzialności. Niektórzy zbrodniarze zostali już zidentyfikowani, jednak wciąż nieznana jest tożsamość większości z nich.

Szef Ukraińskiej Policji Ihor Kłymenka odwiedził miejsca, w których odkryto masowe groby. - W miejscu pochówku znajdowało się łącznie 116 ciał. Większość to mężczyźni. Niektóre ofiary miały rany postrzałowe, obrażenia od min, niektóre ciała były spalone. Łącznie w rejonie Buczy zginęło 1137 osób, 461 z nich bezpośrednio w mieście Bucza - poinformował.

Wśród zabitych Ukraińcy znaleźli m.in. ciało policjanta, który został zamordowany kiedy próbował ewakuować z Buczy ludność cywilną.

Ukraińcy pojmani przez Rosjan w Buczy, 4 marca 2022 r.Nowe dowody rosyjskich zbrodni w Buczy. "NYT" pokazuje nagrania

- Ustalamy teraz nazwiska wszystkich żołnierzy. Część już zidentyfikowaliśmy. Przygotowano już dane trzynastu podejrzanych: dwóch żołnierzy Rosgwardii i jedenastu żołnierzy Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej - powiedział Klymenko.

BBC informowało w maju, że ponad połowa osób zabitych w rejonie Buczy to ofiary zbrodni wojennych. Grupa około 650 osób straciła życie nie wskutek bombardowań czy ranienia odłamkami, a została zastrzelona w trakcie egzekucji.

****

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Więcej o: