Nigeria. Katolicki ksiądz porwany. Wierni zaczęli go szukać, bo nie przyszedł na niedzielną mszę

Katolicki ksiądz został uprowadzony z plebanii w stanie Kogi w Nigerii. Wierni zorientowali się, że coś jest nie tak, kiedy w niedzielę nie pojawił się na mszy. W sąsiednim stanie Ondo doszło tego samego dnia do masakry, w której zginęło 50 osób. Według diecezji wydarzenia te nie są powiązane.

Katolicki ksiądz został porwany z plebanii w nigeryjskim stanie Kogi. Tego samego dnia - w niedzielę 5 czerwca - w sąsiadującym stanie doszło do masakry podczas uroczystej mszy z okazji Zielonych Świątek. Lokalna katolicka diecezja podaje, że te dwa zdarzenia nie mają jednak ze sobą związku - poinformowała Agencja Reutera.

Przeczytaj więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo John Godson chce być prezydentem Nigerii. "Afryka bardziej mnie potrzebuje niż Polska"

Nigeria. Katolicki ksiądz porwany w Obangede, w stanie Kogi

Ksiądz Christopher Itopa Onotu miał zostać uprowadzony w weekend z plebanii w mieście Obangede, w centralnym stanie Kogi. Informacje na ten temat podaje lokalna diecezja. Parafianie zaczęli szukać księdza, kiedy nie pojawił się na mszy w niedzielę 5 czerwca. Wierni długo czekali na kapłana, w końcu zniecierpliwieni udali się na plebanię. Na miejscu zastali wybite okna i drzwi, oraz porozrzucane przedmioty należące do księdza.

Wojna w Ukrainie - zdjecie archiwalneWojna w Ukrainie. Zbombardowano rosyjskie magazyny amunicji

Do uprowadzenia miało dojść jeszcze przed masakrą w stanie Ondo.

Nigeria. 50 osób zginęło w masakrze w kościele w stanie Ondo

Masakra w stanie Ondo kosztowała życie ponad 50 osób. Napastnicy weszli do kościoła podczas niedzielnej mszy. Zaczęli strzelać do wiernych, a następnie porwali księdza oraz kilku uczestników nabożeństwa. Agencja Reuters poinformowała, że osoby odpowiedzialne za atak podłożyły też ładunki wybuchowe w kościele. Jak dotąd nikt nie przyznał się do dokonania masakry.

Napastnicy zaatakowali kościół katolicki w Nigerii. Zabili co najmniej 50 osób - zdjęcie ilustracyjneAtak na kościół katolicki w Nigerii. Napastnicy zabili co najmniej 50 osób

Policja stanowa przekazała dziennikarzom, że jeszcze nie jest gotowa, żeby podać dokładną liczbę ofiar śmiertelnych. Reuters, podaje, powołując się na lokalnych lekarzy, że w ataku zginęło co najmniej 50 osób. Wśród zabitych są kobiety i dzieci.

****

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Więcej o: