Europosłowie chcą odwołania von der Leyen - za akceptację KPO dla Polski. "Wycofujemy poparcie"

Troje europosłów chce przeforsować wniosek dotyczący wotum nieufności wobec Ursuli von der Leyen. Holenderska deputowana Sophie in 't Veld poinformowała w poniedziałek, że trwa zbieranie podpisów w tej sprawie. Powodem jest zatwierdzenie przez szefową Komisji Europejskiej polskiego KPO.

"Wspólnie z Guyem Verhofstadtem oraz Luisem Garicano wystąpiłam z apelem o zebranie podpisów pod wnioskiem o wotum nieufności wobec Ursuli von der Leyen" - pisze na Twitterze europosłanka Sophie in 't Veld. Deputowana wyjaśnia, że powodem jest decyzja Komisji Europejskiej ws. wypłaty Polsce środków z Funduszu Odbudowy. 

Zobacz wideo Odblokowanie pieniędzy z KPO to sukces rządu premiera Morawieckiego? Pytamy Jacka Ozdobę

Zatwierdzenie KPO. Europosłowie chcą odwołania von der Leyen

W oświadczeniu zamieszczonym w sieci polityczka twierdzi, że decyzja o zatwierdzeniu polskiego KPO ignoruje rezolucje PE, orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości UE oraz wszczętą przeciwko Polsce procedurę zgodnie z art. 7 Traktatu UE. 

Więcej wiadomości na stronie głównej Gazeta.pl.

Sophie in 't Veld zauważa, że Ursula von der Leyen podjęła decyzję przy sprzeciwie pięciorga komisarzy. 

Mateusz Morawiecki (zdjęcie ilustracyjne)Zapytaliśmy Ozdobę o zaufanie do Morawieckiego. "Odmawiam odpowiedzi"

"Zadaniem Parlamentu Europejskiego jest rozliczanie Komisji. W interesie UE jako całości Parlament ma obowiązek dopilnować, aby Komisja wypełnia swoje zadania i krytykować, gdy tego nie robi. Parlament krytykujący nigdy nie jest problemem, ale parlament milczący już tak" - pisze holenderska polityczka i dodaje, że "należy naciskać na przewodniczącą Komisji i polski rząd, aby zapewnione zostało pełne przestrzeganie praworządności; teraz i w przyszłości". 

Podobne argumenty w oświadczeniu przedstawił belgijski deputowany Guy Verhofstadt. "Jeśli Ursula von der Leyen nadal odmawia poważnego zastosowania mechanizmu praworządności, wycofujemy nasze poparcie"  - napisał.

Michał DworczykMichał Dworczyk o PiS: Popełniliśmy w ciągu 6,5 roku szereg błędów

Europosłowie chcący odwołania von der Leyen są przedstawicielami liberalnej frakcji Odnowić Europę (RE). Aby procedować wniosek ws. wotum nieufności, potrzebne jest zebranie co najmniej 71 podpisów europosłów. 

1 czerwca Komisja Europejska zaakceptowała polski Krajowy Plan Odbudowy. Polsce przysługuje ok. 35 miliardów euro w ramach pożyczek i grantów. Ministerstwo spraw zagranicznych informowało w ubiegłym tygodniu, że pierwsze pieniądze z KPO nasz kraj może dostać pod koniec wakacji.

Zgoda Komisji Europejskiej nie oznacza automatycznej wypłaty pieniędzy. Polska musi najpierw spełnić pewne warunki. Chodzi o tzw. kamienie milowe, czyli m.in. likwidację Izby Dyscyplinarnej, przywrócenie zawieszonych przez nią sędziów oraz reformę systemu dyscyplinowania sędziów.

Więcej o: