Brytyjski wywiad: Ostatni ostrzał Kijowa wycelowany w dostawy broni z Zachodu

Brytyjski wywiad ocenia, że ostatnie ataki na stolicę Ukrainy miały zakłócić dostawy broni z państw zachodnich. W niedzielę rosyjskie pociski manewrujące uderzyły w zajezdnię kolejową na wschodnich przedmieściach Kijowa.

Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii w poniedziałkowym raporcie podkreśla, że Rosjanie "prawdopodobnie próbują zakłócić dostawy zachodniego sprzętu wojskowego do ukraińskich jednostek walczących na froncie". Kijów podał, że w weekend pociski wroga trafiły w warsztaty naprawy wagonów. Kreml oświadczył, że zniszczone zostały czołgi wysłane przez kraje Europy dla Ukrainy. 

Więcej aktualnych informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Niedzielny atak był pierwszym na stolicę Ukrainy od pięciu tygodni. Ostatnio pociski spadły na Kijów 28 kwietnia.

Wojna w Ukrainie. Rosjanie przenoszą obronę na Wyspę Węży

Brytyjskie służby w najnowszym komunikacie relacjonują wydarzenia na froncie. Według wywiadu w Donbasie trwają ciężkie walki o Siewierodonieck, a siły rosyjskie nadal napierają w kierunku Słowiańska, próbując okrążyć Ukraińców.

Jak dodają, po utracie krążownika "Moskwa", który zatonął w kwietniu, Rosjanie prawdopodobnie przenieśli systemy obrony przeciwlotniczej na Wyspę Węży.

Brytyjskie ministerstwo obrony ocenia, że prawdopodobnie ta broń ma zapewnić obronę przeciwlotniczą okrętom rosyjskiej marynarki wojennej zlokalizowanym w tej okolicy.

Trwają ciężkie walki o Siewierodonieck

Trwa 103. doba rosyjskiej agresji na Ukrainę. Najaktywniejsze walki odbywają się w Donbasie. Rosjanie szturmują w Siewierodoniecku, a także w kierunku Bachmutu i Słowiańska.

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał w poniedziałek rano, że trwa szturm Siewierodoniecka. Rosjanie ostrzeliwują miejscowości w okolicach miasta: Metiołkino, Toszkiwka i Ustyniwka. "W kierunku Bachmutu rosyjska armia intensywnie stosowała artylerię. W ostatnich godzinach trwał bezskuteczny szturm, a okupant doznał strat w okolicach Berestowego, Komyszuwachy i Mikołajiwki".

W kierunku Łymanu Rosjanie atakowali Swiatohirsk nad rzeką Doniec. Trwają też ofensywne działania w kierunku Słowiańska, samo miasto było ostrzelane za pomocą rakiet. Rakietowe ostrzały trwają też na miasta Lisiczańsk i Orichowe. W północnej części obwodu charkowskiego Rosjanie dążą do utrzymania zajętych pozycji. Budują umocnienia oraz intensywnie ostrzeliwują za pomocą artylerii pozycje ukraińskiej armii. Artyleryjskie ostrzały trwają też na południowym odcinku frontu.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: