Przeprowadzona przez USA i Koreę Południową próba rakietowa odbyła się w poniedziałek (6 czerwca) o godz. 4:45. Wystrzelono osiem rakiet ziemia-ziemia w ciągu 10 minut. Jedna z nich była amerykańska, natomiast pozostałe siedem południowokoreańskie. Była to odpowiedź na próbę rakietową przeprowadzoną w niedzielę przez Koreę Północną - informuje Agencja Reutera.
Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.
Korea Północna wystrzeliła w niedzielę (5 czerwca) osiem rakiet balistycznych krótkiego zasięgu z czterech miejsc w kraju - m.in. z Pjongjangu. Odbyło się to dzień po zakończeniu wspólnych ćwiczeń armii Korei Południowej i USA i po wizycie w Seulu specjalnego przedstawiciela USA ds. Korei Północnej, Sung Kima, który opuścił Koreę Południową w sobotę.
Korea Północna od początku tego roku prowadzi regularne próby rakietowe, wystrzeliła co już co najmniej kilkanaście pocisków. Według prezydenta Korei Południowej Yoon Suk-yeola program nuklearny i rakietowy Korei Północnej stanowią już zagrożenie dla światowego oraz regionalnego pokoju.
Odpowiedzią sobotnie działania Korei Północnej było wystrzelenie rakiet ziemia-ziemia przez USA i Koreę Południową. Miało to pokazać możliwości tych krajów oraz gotowość do precyzyjnych uderzeń rakietowych w źródła wystrzeliwania rakiet przez Koreę Północną lub północnokoreańskie centra dowodzenia - przekazali przedstawiciele armii Korei Południowej cytowani przez Agencję Reutera.
Prezydent Yoon Suk-yeol, który od maja stoi na czele Korei Południowej, zapowiedział bardziej radykalną politykę wobec Korei Północnej. Wraz z prezydentem USA poruszył temat scenariuszy wspólnych ćwiczeń wojskowych obu państw oraz działań, które mogą zniechęcić Koreę Północną do ewentualnego ataku.
Zarówno USA jak i Korea Południowa zwracają uwagę na próby broni atomowej, które może przeprowadzić Korea Północna. We wrześniu 2017 roku odbyła się ostatnia próbna eksplozja głowicy atomowej w Korei Północnej.
Korea Północna jest objęta sankcjami nałożonymi przez Radę Bezpieczeństwa ONZ w związku z programem rakietowym i nuklearnym realizowanym przez Pjongjang. Rezolucja RB ONZ zakazała Korei Północnej testowania rakiet balistycznych i przeprowadzania próbnych eksplozji głowic atomowych.
Mimo to Korea Północna nie dość, że nie zaprzestała tekstów rakietowych, to jeszcze je zintensyfikowała.