Korea Płd. i USA odpowiedziały na próbę rakietową Korei Północnej. Wystrzelono osiem pocisków

W poniedziałek nad ranem ze wschodniego wybrzeża Korei Południowej wystrzelono osiem rakiet ziemia-ziemia. To odpowiedź tego państwa oraz USA na przeprowadzoną w niedzielę przez Koreę Północną próbę rakietową.

Przeprowadzona przez USA i Koreę Południową próba rakietowa odbyła się w poniedziałek (6 czerwca) o godz. 4:45. Wystrzelono osiem rakiet ziemia-ziemia w ciągu 10 minut. Jedna z nich była amerykańska, natomiast pozostałe siedem południowokoreańskie. Była to odpowiedź na próbę rakietową przeprowadzoną w niedzielę przez Koreę Północną - informuje Agencja Reutera.

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Dlaczego?

USA i Kora Południowa odpowiedziały na próby rakietowe Korei Północnej

Korea Północna wystrzeliła w niedzielę (5 czerwca) osiem rakiet balistycznych krótkiego zasięgu z czterech miejsc w kraju - m.in. z Pjongjangu. Odbyło się to dzień po zakończeniu wspólnych ćwiczeń armii Korei Południowej i USA i po wizycie w Seulu specjalnego przedstawiciela USA ds. Korei Północnej, Sung Kima, który opuścił Koreę Południową w sobotę.

Korea Północna od początku tego roku prowadzi regularne próby rakietowe, wystrzeliła co już co najmniej kilkanaście pocisków. Według prezydenta Korei Południowej Yoon Suk-yeola program nuklearny i rakietowy Korei Północnej stanowią już zagrożenie dla światowego oraz regionalnego pokoju.

Odpowiedzią sobotnie działania Korei Północnej było wystrzelenie rakiet ziemia-ziemia przez USA i Koreę Południową. Miało to pokazać możliwości tych krajów oraz gotowość do precyzyjnych uderzeń rakietowych w źródła wystrzeliwania rakiet przez Koreę Północną lub północnokoreańskie centra dowodzenia - przekazali przedstawiciele armii Korei Południowej cytowani przez Agencję Reutera.

Kim Dzong Un, Pjongjang, 25 kwietnia 2022 rRosyjskie MZS sprzeciwia się sankcjom na Koreę Północną. "Ślepy zaułek"

Korea Południowa zapowiada zaostrzenie polityki wobec Korei Północnej

Prezydent Yoon Suk-yeol, który od maja stoi na czele Korei Południowej, zapowiedział bardziej radykalną politykę wobec Korei Północnej. Wraz z prezydentem USA poruszył temat scenariuszy wspólnych ćwiczeń wojskowych obu państw oraz działań, które mogą zniechęcić Koreę Północną do ewentualnego ataku.

Zarówno USA jak i Korea Południowa zwracają uwagę na próby broni atomowej, które może przeprowadzić Korea Północna. We wrześniu 2017 roku odbyła się ostatnia próbna eksplozja głowicy atomowej w Korei Północnej.

Korea Północna jest objęta sankcjami nałożonymi przez Radę Bezpieczeństwa ONZ w związku z programem rakietowym i nuklearnym realizowanym przez Pjongjang. Rezolucja RB ONZ zakazała Korei Północnej testowania rakiet balistycznych i przeprowadzania próbnych eksplozji głowic atomowych.

Mimo to Korea Północna nie dość, że nie zaprzestała tekstów rakietowych, to jeszcze je zintensyfikowała. 

Korea Północna (zdjęcie ilustracyjne)Korea Północna przetestowała detonator bomby jądrowej

Więcej o: