Chłopiec z Ukrainy poprosił Franciszka, by ten odwiedził jego kraj. Papież odpowiedział

Podczas sobotniego spotkania z papieżem Franciszkiem mały uchodźca z Ukrainy poprosił przywódcę Kościoła, by ten odwiedził kraj ogarnięty wojną. Papież nie wykluczył, że tak się stanie, zaznaczył jednak, że chce, by do jego wizyty doszło w odpowiednim czasie.

Papież Franciszek spotkał się w sobotę z ok. 160 dziećmi różnych wyznań z przedmieść włoskich miast. Jak informuje portal Vatican News, niektóre z tych dzieci są uchodźcami. 

Przywódca Kościoła odpowiadał na pytania dzieci. Światowe media obiegło pytanie, a raczej prośba skierowana do papieża przez Sachara, chłopca z Ukrainy, który po ucieczce z kraju zamieszkał w Rzymie.

- Czy możesz przyjechać na Ukrainę, aby uratować wszystkie dzieci, które teraz tam cierpią? - powiedział młody Ukrainiec.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

- Dużo myślę o dzieciach na Ukrainie. Wysłałem kilku kardynałów, aby tam pomagali i byli blisko wszystkich ludzi, ale przede wszystkim dzieci - odpowiedział Franciszek.

- Chciałbym pojechać na Ukrainę, ale muszę poczekać na odpowiedni moment, bo nie jest łatwo podjąć decyzję, która mogłaby wyrządzić całemu światu więcej szkody niż pożytku. Muszę znaleźć odpowiedni czas, aby to zrobić. W tym tygodniu spotykam się z przedstawicielami ukraińskiego rządu, którzy przyjeżdżają, aby porozmawiać o mojej ewentualnej wizycie. Zobaczmy, co się wydarzy - dodał.

Zobacz wideo Jak mogą wyglądać dalsze działania Rosjan? Pytamy eksperta

Wojna w Ukrainie

W Siewierodoniecku w obwodzie ługańskim siły ukraińskie próbują odzyskać pełną kontrolę nad miastem - podał w sobotę ukraiński Sztab Generalny. Szef obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj stwierdził, że Rosjanie używają wszystkich sił, by zdobyć miasto.

Według informacji ukraińskiego sztabu Rosjanie nadal szturmują Siewierodonieck z aktywnym wykorzystaniem artylerii. Ostrzelali też pobliskie miejscowości: Łysyczańsk, Ustyniwkę i Toszkiwkę. Zakłócają ukraiński system zabezpieczenia logistycznego, aby utrudnić obronę miasta.

Od kilku tygodni rosyjska ofensywa koncentruje się głównie na wschodzie Ukrainy. Ukraiński Sztab Generalny podał w sobotę, że oprócz ataków na Siewierdonieck Rosjanie gromadzą poważne siły w okolicach Słowiańska, w obwodzie donieckim.

***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: