Swiatłana Cichanouska: Łukaszenka wydał rozkaz o ataku na Ukrainę. Sprzeciwili mu się dowódcy

Według białoruskiej opozycjonistki Swiatłany Cichanouskiej prezydent Alaksandr Łukaszenka wydał rozkaz przyłączenia się armii Białorusi do ataku na Ukrainę, jednak sprzeciwiło się temu dowództwo wojskowe. - Białoruska armia, białoruscy żołnierze nie rozumieją, dlaczego mieliby walczyć przeciwko Ukraińcom - podkreśliła w piątek.

Białoruska opozycjonistka Swiatłana Cichanouska rozmawiała w piątek 3 czerwca z rosyjskim opozycjonistą Markiem Fejginem. Program był transmitowany za pośrednictwem YouTube'a. Cichanouska wypowiedziała się w jego trakcie na temat roli Białorusi podczas wojny w Ukrainie.

Zobacz wideo Płk dr Łukasiewicz: Warto przyglądać się sytuacji na Białorusi

Cichanouska: Łukaszenka wydał rozkaz o ataku na Ukrainę. Sprzeciwili mu się dowódcy

Na przełomie maja i czerwca pojawiły się informacje, że Białoruś przygotowuje się do ćwiczeń mobilizacyjnych, które miałyby trwać od 22 czerwca do 1 lipca w obwodzie homelskim przy granicy z Ukrainą. Zdaniem Cichanouskiej ma to być "próba przyciągnięcia uwagi" przez Alaksandra Łukaszenkę. - Odzyskania poczucia, że jest ważną postacią, odpowiedzialną za wysłanie wojsk [na wojnę - red.]. Jak jednak podkreśla opozycjonistka, białoruska armia ma nie być gotowa, by zaangażować się w konflikt - ani psychicznie, ani fizycznie.

- Białoruska armia, białoruscy żołnierze nie rozumieją, dlaczego mieliby walczyć przeciwko Ukraińcom, naszym sąsiadom, z którymi mamy same pozytywne uczucia, ze względu na ambicje dwóch dyktatorów - tłumaczyła i przywołała ruch białoruskich matek, które gdy tylko wybuchła wojna, tłumaczyły swoim synom w armii, że jeśli dostaną wezwanie do walki w Ukrainie, powinni się poddać lub przejść na stronę Ukraińców. - My Białorusini musimy pokazać, że dokonaliśmy moralnego wyboru i jesteśmy po stronie Ukrainy - podkreśliła Cichanouska.

Zdaniem opozycjonistki prezydent Białorusi miał już wydać rozkaz o ataku na Ukrainę, jednak naczelne dowództwo wojskowe się mu sprzeciwiło, "nie pozwalając, aby przeszedł dalej". Jak podkreśliła, wielu Białorusinów w wojsku czy policji jest po stronie zmian i chce mieszkać w demokratycznym kraju. Nie mają jednak możliwości, by opuścić Białoruś.

Więcej aktualnych wiadomości dotyczących wojny w Ukrainie znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Alaksandr Łukaszenka i Władimir PutinBiałoruś przerzuca sprzęt wojskowy bliżej granicy z Ukrainą

Wojna w Ukrainie. Z terytorium Białorusi Rosjanie przeprowadzili ponad 20 proc. lotów bojowych

W ciągu 100 dni wojny na Ukrainie rosyjskie lotnictwo przeprowadziło z terytorium Białorusi ponad 20 procent wszystkich lotów bojowych. Poinformował o tym Oleksij Hromow, zastępca szefa zarządu operacyjnego Sztabu Generalnego ukraińskiej armii. - Z terytorium Republiki Białorusi rosyjskie lotnictwo odbyło 1 211 misji bojowych - ponad jedną piątą ogólnej liczby misji. Zostało także wystrzelonych 61 rakiet samosterujących typu. Celem ataków były obiekty krytycznej infrastruktury Ukrainy- powiedział podczas briefingu w Kijowie.

Wojska rosyjskie korzystają z wojskowej i cywilnej infrastruktury Białorusi i są obsługiwane przez personel lotnisk i baz wojskowych białoruskiej armii. Świadkowie informują, że od początku agresji Rosji na Ukrainę doszło do kilku nieudanych startów rosyjskich rakiet wystrzelonych z głównej bazy wojskowej w Łunincu w obwodzie brzeskim. Mieszkańcy słyszeli potężne wybuchy i obserwowali dym oraz pożary w bazie wojskowej. Informowali również o uszkodzonych i nadpalonych samolotach rosyjskich wracających z misji bojowych w Ukrainie.

Aleksander Łukaszenka (23.05.2022 r.)Białoruś. Alaksandr Łukaszenka powołuje "milicję ludową"

***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Więcej o: