Ruszyły ćwiczenia rosyjskiej marynarki na Oceanie Spokojnym. Zaangażowano m.in. "Marszała Szaposznikowa"

Na Oceanie Spokojnym rozpoczęły się ćwiczenia rosyjskiej marynarki z udziałem ponad 40 okrętów oraz 20 samolotów i śmigłowców. Manewry mają potrwać tydzień.

"W toku praktycznych działań grupy okrętowe wraz z lotnictwem marynarki wojennej będą poszukiwać okrętów podwodnych pozorowanego wroga, opracowywać organizację obrony przeciwlotniczej dla grup taktycznych okrętów, przeprowadzać ćwiczenia szkolenia bojowego na celach nawodnych i powietrznych, a także wypracować kwestie organizacji logistyki sił na morzu" - przekazało Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej w komunikacie cytowanym przez rosyjską agencję TASS.

Jak przekazano, wśród 40 okrętów, biorących udział w ćwiczeniach, są m.in. okręt rozpoznawczy "Marszał Kryłow" i niszczyciel rakietowy "Marszał Szaposznikow".

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

"Przy wyjściu z rejonów koncentracji wykonano już szereg zadań, m.in. praktyczne działania mające na celu pokonanie rejonów morza z zagrożeniem minowym oraz prowadzono ćwiczenia ostrzału artyleryjskiego na makietach pływających min stwarzających zagrożenie dla pokojowej żeglugi" - informuje rosyjski resort obrony.

Ćwiczenia mają potrwać do przyszłego piątku.

Zobacz wideo Jak mogą wyglądać dalsze działania Rosjan? Pytamy eksperta

Wojna w Ukrainie. 100. dzień walk

W trwającej już setny dzień wojnie na Ukrainie Rosjanie główne siły i środki kierują na zdobycie Donbasu. Jak czytamy w piątkowym porannym raporcie Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy, tam rosyjska armia ostrzeliwała z artylerii pozycje ukraińskiej armii na całym odcinku frontu. Kolejny już dzień najcięższe walki trwają tam w obwodzie ługańskim, gdzie Rosjanie dokonują największej liczby szturmów. Rosjanie zajęli większość miasta Siewierodonieck.

W centrum Siewierodoniecka trwają walki. Według wcześniejszych informacji Rosjanie zajęli 80 procent miasta. Również w okolicach Siewierodoniecka dokonywali szturmów w kierunku miejscowości Metiołkine i Biłohoriwka, lecz zostały one odparte. Kolejny odcinek intensywnych szturmów Rosjan w obwodzie ługańskim to kierunek Bachmutu. Tam rosyjska armia, jak czytamy w raporcie sztabu, atakowała w okolicach Wrubiwki. Rosjanie od północy, ze strony zajętego Łymanu także dokonywali szturmów. Głównym zadaniem Rosjan w Donbasie jest pełne zajęcie Siewierodoniecka, oraz okrążenie sił ukraińskich, oraz przejęcie strategicznej trasy Lisiczańsk - Bachmut.

Na południowym odcinku frontu - tam gdzie Rosjanie utworzyli i próbują rozszerzyć lądowy korytarz łączący Krym z Donbasem - rosyjska armia ostrzeliwała pozycje Ukraińców z artylerii. Dokonywała nieudanych prób szturmu na niektórych odcinkach linii frontu w kierunku Zaporoża. Rosjanie wciąż znajdują się także w części obwodu charkowskiego.

Ogółem Rosjanie kontrolują około 20 proc. terytorium Ukrainy. Według ukraińskich danych Rosjanie od 24 lutego, a więc od początku pełnowymiarowej agresji na Ukrainę, stracili ponad 30 tysięcy swoich wojskowych. Według danych przekazywanych przez ukraińskie władze, w obronie swego kraju, codziennie ginie od 50 do 100 ukraińskich żołnierzy.

***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: