Turcja zmienia swoją międzynarodową nazwę. ONZ zaakceptowała wniosek o rebranding

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan zapoczątkował w zeszłym roku kampanię rebrandingu związaną ze zmianą nazwy kraju z Turkey na Türkiye. Teraz kraj ten będzie teraz występował pod nazwą Türkiye na arenie międzynarodowej. ONZ zaakceptowała wniosek Ankary.

Kilka międzynarodowych organizacji zostanie poproszonych o zmianę nazwy Turkey na Türkiye. Rzecznik ONZ Stephane Dujarric potwierdził w czwartek (2 czerwca), że dzień wcześniej organizacja otrzymała oficjalny pisemny wniosek z Ankary, wystosowany przez szefa tureckiego MSZ Mevluta Cavusoglu. Zmiana została przyjęta i weszła w życie.

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Dlaczego?

Turcja. Nowa nazwa kraju pojawia się na produktach eksportowanych

Zanglicyzowana i wszystkim znana forma "Turkey" jest stosowana również przez samych Turków, jednak oficjalnie kraj zmienił nazwę. Turecki anglojęzyczny nadawca TRT 1 dokonał zmiany nazwy kraju już w zeszłym roku, gdy tylko prezydent Erdogan podjął decyzję o tej zmianie. Argumentowano, że nazwa Turkey jest kojarzona w języku angielskim jako nazwa ptaka (indyk). Wskazano również na definicję jednego ze znaczeń tego słowa w Cambridge English Dictionary jako "coś, co się nie udaje" albo "głupi lub głupia osoba" - przekazuje "The Guardian".

Nowa nazwa pojawi się na wszystkich eksportowanych produktach. Natomiast w styczniu rozpoczęła się już kampania turystyczna z hasłem "Hello Türkiye" - przekazał portal bbc.com.

Turcja. Skąd pomysł zmiany nazwy?

W grudniu tę decyzję skomentował prezydent Recep Tayyip Erdogan. "Türkiye jest najlepszą reprezentacją i wyrazem kultury, cywilizacji i wartości narodu tureckiego". Do podobnych sytuacji doszło w Macedonii, która - z powodu sporu politycznego z Grecją - zmieniła nazwę na Macedonię Północną. Obecne Zimbabwe niegdyś było nazywane Rodezją, a Sri Lanka nosiła nazwę Cejlon, tak jak wyspa, na której się znajduje.

Więcej o: