Rosja. Władimir Putin zdymisjonował pięciu generałów i pułkownika w zw. z niepowodzeniami na froncie

Prezydent Rosji Władimir Putin zdymisjonował pięciu generałów oraz jednego pułkownika policji. Usunięcie wojskowych ma związek z niepowodzeniami Rosji w czasie inwazji na Ukrainę.

Informację o dymisjach podała moskiewski holding medialny RBC, gdy autentyczność opublikowanego w poniedziałek (30 maja) dekretu w tej sprawie potwierdziło źródło zbliżone do rosyjskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Jak donosi amp-rbc-ru, rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow twierdzi, że dymisje są efektem rotacji kadrowych.

Zobacz wideo Muzyka: Odbudowa potencjału wojskowego Rosji zajmie minimum dekadę

Rosja. Władimir Putin odwołał pięciu generałów i pułkownika

Dymisje w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych Rosji zbiegły się w czasie z niepowodzeniami wojsk rosyjskich podczas inwazji na Ukrainę. Władimir Putin odwołał pięciu generałów i jednego pułkownika. Jak informuje europeantimes.news, zwolnieni to:

  • Gen. dyw. Aleksander Laas, zastępca szefa Zarządu Głównego MSW Kraju Ałtajskiego;
  • Gen. dyw. Andriej Lipilina. Naczelnik Departamentu MSW Obwodu Jarosławskiego
  • Gen. dyw. Aleksander Udowenko, Naczelnik Departamentu Operacyjnego MSW;
  • Gen. dyw. Jurij Instrankin, z-ca Naczelnika Departamentu Logistyki i Zabezpieczenia Medycznego MSW;
  • Gen. dywizji Wasilij Kukuszkin, szef Departamentu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Obwodu Włodzimierskiego.

Ponadto prezydent zwolnił płk. Emila Musina ze stanowiska I Zastępcy Szefa Centrum Ekspertyz Sądowych MSW.

Bucza, Ukraina (03.04.2022 r.)"Po Ukrainie chce ruszyć na Polskę". Doradca szefa obrony Ukrainy o Putinie

Wojna w Ukrainie - 100 dzień. Sytuacja na froncie

W trwającej już setny dzień wojnie na Ukrainie Rosjanie główne siły i środki kierują na zdobycie Donbasu. Jak czytamy w porannym raporcie Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy, tam rosyjska armia ostrzeliwała z artylerii pozycje ukraińskiej armii na całym odcinku frontu. Kolejny już dzień najcięższe walki trwają w obwodzie ługańskim, gdzie Rosjanie dokonują największej liczby szturmów. 

Przeczytaj więcej informacji z Ukrainy na stronie głównej Gazeta.pl

Walki toczą się w centrum Siewierodoniecka. Według wcześniejszych informacji Rosjanie zajęli 80 proc. miasta. Również w okolicach Siewierodoniecka dokonywali szturmów w kierunku miejscowości Metiołkine i Biłohoriwka, lecz zostały one odparte. Kolejny odcinek intensywnych szturmów Rosjan w obwodzie ługańskim to kierunek Bachmutu. Tam rosyjska armia, jak czytamy w raporcie ukraińskiego sztabu, atakowała w okolicach Wrubiwki. Rosjanie od północy, ze strony zajętego Łymanu, także dokonywali szturmów. Głównym celem Rosjan w Donbasie jest pełne zajęcie Siewierodoniecka, oraz okrążenie sił ukraińskich i przejęcie strategicznej trasy Lisiczańsk - Bachmut.

Władimir PutinNieoficjalnie: Kreml zwrócił się z prośbą do mediów ws. relacjonowania wojny

Ogółem Rosjanie kontrolują około 20 proc. terytorium Ukrainy. Według ukraińskich danych Rosjanie od 24 lutego, a więc od początku pełnowymiarowej agresji na Ukrainę, stracili ponad 30 tysięcy swoich wojskowych. Według danych przekazywanych przez ukraińskie władze, w obronie kraju codziennie ginie od 50 do 100 ukraińskich żołnierzy.

***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Więcej o: