Wielka Brytania. Elżbieta II świętuje platynowy jubileusz. Show skradł książę Louis

Brytyjska królowa Elżbieta II musiała ograniczyć obecność na uroczystościach związanych z jej platynowym jubileuszem. Mimo to obchody 70-lecia skupiają uwagę mediów na całym świecie. W czasie piątkowej ceremonii Trooping the Colour show królowej skradł najmłodszy syn księcia Williama - Louis. Zdjęcia ze słynnego balkonu stały się hitem sieci.

W piątek rozpoczęły się czterodniowe obchody jubileuszu, jakiego w brytyjskiej historii jeszcze nie było. Mija 70 lat, od kiedy panować zaczęła królowa Elżbieta II.

Przygotowania do uroczystości trwały kilka miesięcy. Obchody rozpoczęto tzw. Trooping the Colour, czyli musztra paradna w sercu Londynu, na placu defilad nieopodal Buckingham Palace i Big Bena. 

Zobacz wideo Królowa Elżbieta II opublikowała swojego pierwszego posta na Instagramie

Następnie rodzina królewska z balkonu oglądała przelot samolotów RAF. Podczas pokazu Brytyjskich Królewskich Sił Powietrznych, po raz kolejny media na całym świecie obiegły zdjęcia czteroletniego księcia Louisa - najmłodszego syna księcia i księżnej Cambridge.

Widać na nich, jak chłopiec krzywi się i zasłania dłońmi uszy, tłumiąc ogłuszający hałas odrzutowców RAF-u.

W uroczystości wzięło udział także rodzeństwo księcia Louisa: 8-letni książę George, 7-letnia księżniczka Charlotte oraz ich rodzice: książę William i Kate Middleton.

Wielka Brytania. Obchody jubileuszu królowej potrwają do niedzieli

Brytyjska królowa Elżbieta II nie weźmie udziału w sobotnim nabożeństwie w katedrze św. Pawła. Monarchini ma problemy z poruszaniem się. Z tego powodu musiała ograniczyć obecność również na piątkowych uroczystościach.

Podczas tradycyjnego Trooping the Colour monarchinię zastępowali książę Karol i jego syn William. Gdy stało się jasne, że stan zdrowia Elżbiety II nie pozwoli jej być na placu defilad, program zmieniono, a część żołnierzy Straży Irlandzkiej przybyła przed Pałac Buckingham. Z jego balkonu monarchini odebrała wojskowy salut.

Uroczystości związane z platynowym jubileuszem potrwają do niedzieli włącznie. W programie są między innymi koncert rockowy i uliczne przyjęcia na cześć królowej.

Więcej o: