Białoruś przerzuca sprzęt wojskowy bliżej granicy z Ukrainą. Szykuje się do "ćwiczeń mobilizacyjnych"

Białoruś zaktywizowała swoją działalność przy granicy z Ukrainą i Polską i przetransportowała z Grodna do obwodu brzeskiego 50 jednostek sprzętu wojskowego - podają m.in. ukraińskie służby. Już wcześniej władze w Mińsku zapowiedziały "ćwiczenia mobilizacyjne", których celem ma być "podniesienie poziomu gotowości bojowej".

Kanał Biełaruski Hajun - uznany przez władze w Mińsku za "formację ekstremistyczną" - który zbiera i publikuje informacje na temat ruchów i działań wojsk, w tym rosyjskich, opublikował w czwartek 2 czerwca nagranie pociągu z pojazdami opancerzonymi. Jak twierdzi opozycyjny bloger Anton Motołko, Białoruś przerzuca sprzęt wojskowy bliżej granicy z Ukrainą.

Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Zobacz wideo Jak mogą wyglądać dalsze działania Rosjan? Pytamy eksperta

Białoruś przerzuca sprzęt wojskowy z Grodna do obwodu brzeskiego

Według opozycjonisty na nagraniu widoczne jest co najmniej 50 jednostek sprzętu wojskowego, transportowanego drogą kolejową z Grodna do obwodu brzeskiego - południowo-zachodniej części przy granicy z Polską i Ukrainą.

Jak poinformował, w środę 1 czerwca na stacjach kolejowych Korboczyce i Świsłocz w obwodzie grodzieńskim zostało załadowanych: 37 bojowych wozów piechoty, pięć przeciwlotniczych zestawów rakietowych Osa, 2 ciężarówki Ural, BRDM-2, BTS-4. Sprzęt należy do białoruskich sił zbrojnych. Na wielu z nich widnieje czerwony kwadrat. Pociąg wyruszył następnego dnia, w czwartek o godz. 8 rano.

"Siły zbrojne Białorusi prowadzą wywiad i prace inżynieryjne"

Warto podkreślić, że armia Białorusi jest całkowicie zależna od rosyjskich generałów. Zdaniem Ołeksija Hromowa, zastępcy szefa Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy, główne wysiłki białoruskich sił zbrojnych skupiają się na rozpoznaniu i eksploatacji dróg na terenach przygranicznych

- Siły zbrojne Białorusi prowadzą wywiad i prace inżynieryjne na pozycjach, a także szkolenie bojowe. Poza tym układają miny na drogach i mostach w przygranicznej strefie z Ukrainą i Polską w obwodzie brzeskim - powiedział podczas konferencji prasowej.

Hromow zaznaczył, że ukraiński wywiad wojskowy nie zauważa koncentracji uderzeniowych jednostek na terenie Białorusi w celu przeprowadzenia ataku na Ukrainę. Podkreślił jednak, że wciąż pozostaje zagrożenie ostrzałów artyleryjskich i rakietowych ze strony kraju Łukaszenki.

Władimir PutinRosja szerzy kłamstwa na temat Polaków: "Będą zajmować wysokie stanowiska"

Ćwiczenia wojskowe i mobilizacyjne tuż przy granicy

Wcześniej władze w Mińsku zapowiedziały, że od 22 czerwca do 1 lipca w obwodzie homelskim w pobliżu granicy z Ukrainą zostaną przeprowadzone "ćwiczenia mobilizacyjne". Według doniesień mediów głównym ich celem będzie "podniesienie poziomu gotowości bojowej".

Już 26 maja w Brześciu rozpoczęły się szkolenia wojskowe, w których brali udział spadochroniarze - poinformował na Telegramie przewodniczący brzeskiego komitetu wykonawczego Ołeksandr Rohaczuk. Jednostka znajduje się prawie 40 km od granicy z Ukrainą i około 30 km od granicy z Polską.

Aleksander Łukaszenka (23.05.2022 r.)Białoruś. Alaksandr Łukaszenka powołuje "milicję ludową"

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Więcej o: