Wołodymyr Zełenski odznaczył Morawieckiego i Kaczyńskiego. "Nowy poziom stosunków"

Prezydent Wołodymyr Zełenski podczas polsko-ukraińskich konsultacji międzyrządowych w Kijowie uhonorował premiera Mateusza Morawieckiego i wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego. - Ukraina ma wielki szacunek dla narodu polskiego i przywództwa waszego kraju, jesteśmy wam wdzięczni - powiedział Zełenski. - Chcę podziękować za tę bliskość, serdeczność i człowieczeństwo wobec naszych obywateli - dodał.

Prezydent Wołodymyr Zełenski w imieniu swojego narodu przyznał w środę 1 czerwca nagrody państwowe Mateuszowi Morawieckiemu i Jarosławowi Kaczyńskiemu. Politycy otrzymali Order Jarosława Mądrego drugiej klasy "w dowód wdzięczności za pomoc w obronie ukraińskiej niepodległości i integralności terytorialnej podczas rosyjskiej inwazji" - czytamy na stronie rządowej. - Prezydent odznaczył naszych prawdziwych przyjaciół, naszych braci za nieustanną pomoc zarówno przed rozpoczęciem wojny, jak i po jej rozpoczęciu - powiedział podczas konferencji prasowej premier Ukrainy Denys Szmyhal.

Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Zobacz wideo Pomoc Ukrainie. 1,3 mln ładunku, w tym haubice M777, zostało wysłane z Kanady do Europy

Prezydent Ukrainy: "Bardzo się cieszę, że mamy wielką geopolityczną armię"

W Kijowie odbyły się polsko-ukraińskie konsultacje międzyrządowe pod przewodnictwem premiera Mateusza Morawieckiego i premiera Ukrainy Denysa Szmyhala. "Polska jest pierwszym krajem, od czasu lutowej inwazji Rosji, który spotka się z rządem ukraińskim w tej formule" - podkreślił na Twitterze rzecznik prasowy rządu Piotr Müller. Wołodymyr Zełenski określił zebranie historycznym dla obu państw.

 - Ukraina ma wielki szacunek dla narodu polskiego i przywództwa waszego kraju, jesteśmy wam wdzięczni - powiedział prezydent Ukrainy. - Chcę podziękować za tę bliskość, serdeczność i człowieczeństwo wobec naszych obywateli - dodał. Podkreślił, że władze jego kraju zrobią wszystko, aby Ukraińcy po wojnie wrócili do domu.

Prezydent podziękował także za pełne poparcie przez Polskę wstąpienia Ukrainy do wspólnoty Unii Europejskiej. - Bardzo się cieszę, że mamy wielką geopolityczną armię, która przybyła, by wspierać Ukrainę, która widzi Ukrainę na równych prawach wśród równych partnerów - podsumował Zełenski. 

Osiem dokumentów dotyczących różnych sfer

Jak podkreślił Mateusz Morawiecki, konsultacje międzyrządowe w Kijowie to ustalenia o: dalszych działaniach obronnych, współpracy gospodarczej, wsparciu polskich firm w odbudowie Ukrainy, bezpieczeństwie energetycznym, żywnościowym i transportowym, pamięci narodowej. - Zostaną przygotowane zalecenia dotyczące stworzenia wspólnego polsko-ukraińskiego przedsiębiorstwa produkującego broń i sprzęt wojskowy oraz sprzęt uzupełniający - ogłosił ukraiński premier. - To wyprowadzi naszą współpracę na nowy poziom i pozwoli na stworzenie współczesnych rodzajów broni - dodał.

- Podpisane umowy i memoranda świadczą o tym, że nowy poziom stosunków, jaki Ukraina i Polska zbudowały przez ostatnie trzy miesiące, jest ukierunkowany na rozwój i jest produktywny. Mówię o ośmiu podpisanych dziś dokumentach w sferze energetyki, sferze wojskowo-obronnej, współpracy transgranicznej i celnej, polityki ekologicznej, polityki regionalnej, odbudowy Ukrainy oraz współpracy w zakresie pamięci narodowej - podkreślił Szmyhal.

Więcej na temat środowych konsultacji polsko-ukraińskich przeczytasz w artykule:

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Więcej o: