Paczka papierosów za 47 euro? Tak Holandia chce walczyć z palaczami

Sekretarz stanu ds. zdrowia w Holandii Maarten van Ooijen zaproponował rozwiązanie, które ma na celu zachęcenie palaczy do porzucenia nałogu. Miałoby ono opierać się na wzorze australijskim, czyli poprzez drastyczną podwyżkę cen - paczka papierosów miałaby wzrosnąć nawet do 47 euro, czyli ponad 200 złotych.

Jeśli projekt znajdzie aprobatę rządu, palacze w Holandii staną w obliczu ogromnego wzrostu cen papierosów - informuje dziennik "De Telegraaf". Zwolennikiem drastycznej podwyżki jest sekretarz stanu ds. zdrowia Maarten van Ooijen, który zaproponował regularny wzrost cen tytoniu. 

Zobacz wideo Udawał ratownika medycznego i przewoził białoruskie papierosy. Miał dwie karetki

Holandia. Drastyczna podwyżka cen papierosów? Nawet 47 euro za paczkę 

Dziennikarze potwierdzili, że ministerialny plan zakłada dużą podwyżkę cen papierosów. Jak wskazują, Maarten van Ooijen chce, by cena za paczkę wzrastała każdego roku o dwa euro i ostatecznie osiągnęła pułap 47 euro w 2040 roku, czyli ponad 200 złotych. 

Holenderski rząd już wyraził zgodę na podwyżkę do 10 euro za paczkę w 2025 roku. Obecnie paczka papierosów kosztuje tam ok. 8 euro. 

Więcej informacji z kraju i ze świata znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Małpia Ospa Małpia ospa już w 26 krajach. WHO ostrzega: Takich chorób będzie coraz więcej

Minister ma powoływać się na badania, zgodnie z którymi aż połowa palaczy jest w stanie rzucić nałóg tylko wtedy, gdy paczka produktów stanie się praktycznie niedostępna - chodzi o ekstremalnie wysoką cenę, na którą osoby uzależnione od papierosów nie są już w stanie sobie pozwolić. Sekretarz stanu ma prowadzić rozmowy z partiami w Izbie Reprezentantów, by sprawdzić, czy będą one skłonne poprzeć proponowaną przez niego podwyżkę.

Plan van Ooijena wpisuje się w cel określany jako "pokolenie wolne od dymu". Według tamtejszego resortu zdrowia papierosy pali ok. 20 proc. mieszkańców Niderlandów. Rząd chce, by do 2040 roku zmniejszyć ten odsetek do 5 proc. 

Drastyczna podwyżka cen papierosów to pomysł zaczerpnięty z Australii, która wiedzie prym pod względem cen wyrobów do palenia - jedna paczka kosztuje tam ok. 24 euro. 

Sekretarz stanu Antony Blinken przemawia w Departamencie Stanu. Waszyngton, 26 maja 2022r. Blinken: Ukraina nie wykorzysta nowoczesnej broni do ataków na Rosję

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Więcej o: