Ukraina. Buszujący w polu Rosjanie wydeptali obraźliwe słowo. Dzięki temu zostali namierzeni

W mediach społecznościowych pojawiło się zdjęcie pola, na którym Rosjanie wydeptali obraźliwe słowo. Nie pomyśleli jednak, że tym samym zwrócą na siebie uwagę ukraińskiego wojska. Niedługo potem rosyjscy żołnierze zostali zaatakowani.

Fotografia pola została udostępniona przez Ilję Ponomariowa - polityka przebywającego na emigracji, który w latach 2007-2016 był deputowanym rosyjskiej Dumy Państwowej. Mężczyzna wyjaśnił, co oznacza słowo wydeptane w polu przez rosyjskich żołnierzy. 

Zobacz wideo Studio Biznes odc. 120

Wojna w Ukrainie. Rosjanie chcieli obrazić Ukraińców - zostali namierzeni i zaatakowani

"Wojska rosyjskie wydeptały w trawie przed swoimi pozycjami słowo 'chochoły'. Dzięki temu zostali zauważeni przez ukraiński wywiad i zaatakowani - napisał Ponomariow. Jak zauważyli użytkownicy, Rosjanie zapewne chcieli, by napis był widoczny z powietrza kontrolowanego m.in. przez drony ukraińskiego wojska. Nie pomyśleli jednak, że zostaną zauważeni w trakcie "pracy" i ujawnią się jako wykonawcy napisu. 

Słowo "chochoł", które w Polsce kojarzone jest przede wszystkim z "Weselem" Stanisława Wyspiańskiego, ma obraźliwe znaczenie w Rosji. Wymawiane jako "chachoł" lub "chachły" (w liczbie mnogiej) jest pejoratywnym określeniem Ukraińców. Pogardliwe słowo odnosi się także do fryzury, jaką nosili Kozacy zaporscy.

Przeczytaj więcej informacji z Ukrainy na stronie głównej Gazeta.pl.

System IRIS-T - zdjęcie ilustracyjneScholz o dostawie broni dla Ukrainy: Niemcy przekażą system IRIS-T

Wojna w Ukrainie - trwa 98. dzień walk

Premier Ukrainy Denys Szmyhal w rozmowie w TVP Info powiedział, że Rosja przejmuje kontrolę w obwodach ługańskim i donieckim. Polityk przyznał też, że Rosjanie mają aż dziesięciokrotnie większą liczbę sprzętu i żołnierzy - wojna może więc trwać jeszcze bardzo długo. 

Denys Szmyhal podkreślił, że chociaż trwają bardzo intensywne walki na wschodzie i południu, to północ i centrum kraju są wolne i rozminowywane przez saperów. Ukraina planuje już też odbudowę zniszczonej przez Rosjan infrastruktury.

Władimir PutinEkspert o Rosji: Czuję, że coś się szykuje, jakiś niesamowity krok Putina

Więcej o: