W środę 1 czerwca kanclerz Niemiec przedstawił najnowsze ustalenia swojego gabinetu parlamentarzystom Bundestagu. Jak podaje Reuters, polityk zapowiedział dostawę broni dla Ukrainy.
Olaf Scholz poinformował, że rząd przekaże rakietowy system obrony powietrznej IRIS-T. - To najnowocześniejsza tego typu broń, jaką posiadają Niemcy. Ponadto ukraińskie siły zbrojne zostaną wyposażone w nowoczesny radar śledzący, który będzie w stanie wykryć artylerię - podkreślił polityk.
- Dostarczaliśmy sprzęt stale od początku wojny - zapewniał dalej kanclerz. Scholz stwierdził, że od 24 lutego Niemcy przekazali 15 milionów sztuk amunicji, 100 tysięcy granatów i pięć tysięcy pocisków przeciwczołgowych.
Przeczytaj więcej informacji ze świata na stronie głównej Gazeta.pl.
W ciągu ostatnich kilku tygodni Niemcy zobowiązali się dostarczyć Ukrainie ciężkie uzbrojenie: czołgi Gepard i dział Panzerhaubitze 2000. Broń tak jednak nadal nie dotarła do kraju, który od lutego walczy z Rosją. Z tego powodu rząd Scholza był wielokrotnie krytykowany za brak działań.
- To nie jest tak, jak mówią w innych krajach, że zapomnieliśmy o Ukrainie. Będziemy ją wspierać z całych sił tak długo, jak będzie istniała taka potrzeba i takimi środkami, jakie tylko mamy do dyspozycji - odpowiedział na wcześniejsze zarzuty opozycji kanclerz.
System obrony przeciwlotniczej IRIS-T jest produkowany przez przedsiębiorstwo Diehl Defence GmbH & Co. KG. Z nieoficjalnych ustaleń dziennika "Bild" wynika, że wspominany sprzęt mógłby być przekazany stronie ukraińskiej dopiero w listopadzie 2022 roku. Wstępnie Kijów miał wyrazić zainteresowanie pozyskaniem około 10 zestawów tego sprzętu. Problem w tym, że wyprodukowanie i dostarczenie takiej ilości systemów zajęłoby niemieckiej firmie od trzech do czterech lat.
System IRIS-T SLM ma zasięg do około 40 kilometrów. Posiada też zdolność zwalczania celów powietrznych lecących na wysokości do 20 km - może więc skutecznie eliminować samoloty, śmigłowce, bezzałogowe statki powietrze, pociski manewrujące i pociski przeciwradiolokacyjne. Istnieje też system IRIS-T o dalekim zasięgu (IRIS-T SLX).