Izrael symulował zmasowany atak na Iran. Poderwano w powietrze setki samolotów

Samoloty Sił Obronnych Izraela przeprowadziły symulację ataku powietrznego. To część manewrów odbywających się pod nazwą "Rydwany Ognia", które są największymi w historii kraju i angażują tysiące żołnierzy oraz rezerwistów.

Setki izraelskich samolotów, m.in. jednostki bojowe i tankowce, w środę w nocy wystartowały z wielu lokalizacji w Izraelu i skierowały się na Cypr - podaje serwis The Jerusalem Post. Jednostki symulowały atak na oddalone od granic państwa cele, w tym na Iran. Ćwiczenie to część miesięcznych manewrów odbywających się pod nazwą "Rydwany Ognia", które są największymi w historii kraju i angażują tysiące żołnierzy oraz rezerwistów.

Więcej aktualnych informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Pomoc Ukrainie. 1,3 mln ładunku, w tym haubice M777, zostało wysłane z Kanady do Europy

Według doniesień serwisu Siły Obrony Izraela (IDF) mają poważnie rozważać kilka opcji militarnych przeciwko Iranowi w przypadku niepowodzenia rozmów nuklearnych między Zachodem a Republiką Islamską. Podczas ćwiczeń przećwiczono jeden z możliwych wariantów tego typu operacji.

- Ćwiczenia stanowią ważny element w utrzymaniu gotowości IDF na różne scenariusze operacyjne – podkreśla przedstawiciel izraelskiej armii, cytowany przez serwis The Jerusalem Post. W artykule czytamy, że Izrael znacznie zwiększył poziom swojej gotowości i na przestrzeni ostatniego roku przedsięwziął wiele kroków, które mają przygotować wojsko do ataku na irańską infrastrukturę nuklearną.

"Izrael ostro odpowie każdemu, kto zagraża obywatelom państwa"

Minister obrony Izraela Benny Gantz i szef sztabu IDF Aviv Kochavi odwiedzili w środę Cypr i spotkali się z dowództwem tamtejszej Gwardii Narodowej. Gantz podkreślił, że manewry wojskowe, w które zaangażowani są również żołnierze Cypry pokazują "głębokość sojuszu strategicznego".

- Mówimy o jednych z największych ćwiczeń, jakie przeprowadzono w ciągu ostatnich lat – powiedział Gantz. Jak dodał, izraelska armia "ostro odpowie każdemu, kto zagraża obywatelom państwa".

Więcej o: