Wojna w Ukrainie. Putin wyznaczył daty zajęcia obwodów ługańskiego i donieckiego. "Sytuacja bardzo trudna"

Prezydent Rosji Władimir Putin nakazał swoim wojskom zdobycie obwodu ługańskiego do 1 czerwca, a donieckiego do 1 lipca - podała nieoficjalnie ukraińska telewizja Kanał 24. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przyznał w środowym wieczornym wystąpieniu, że sytuacja w Donbasie jest obecnie bardzo trudna.

"Prezydent Rosji Władimir Putin wyznaczył rosyjskim wojskom zadanie dotarcia do granic administracyjnych obwodów ługańskiego i donieckiego. Według planów Kremla w pierwszej kolejności należy zająć obwód ługański" - czytamy na portalu 24tv.ua.

Według nieoficjalnych doniesień w przypadku obwodu ługańskiego jest to 1 czerwca, w przypadku donieckiego - 1 lipca.

Więcej treści na temat wojny w Ukrainie znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy przekazał w środowym porannym komunikacie, że "w ciągu ostatnich 24 godzin w Doniecku i Ługańsku odparto dziewięć ataków wroga, zniszczono dwa czołgi, trzynaście systemów artyleryjskich, osiem opancerzonych wozów bojowych i sześć pojazdów wroga".

Zobacz wideo Pomoc Ukrainie. 1,3 mln ładunku, w tym haubice M777, zostało wysłane z Kanady do Europy

Wojna w Ukrainie. Sytuacja w obwodach ługańskim i donieckim

"Większość Siewierodoniecka jest kontrolowana przez Rosjan. Miasto nie jest otoczone i nie ma do tego żadnych warunków" - przekazał we wtorek wieczorem szef administracji obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj.

Walki trwają także w obwodzie donieckim. Jak przekazał szef obwodu Pawło Kyrylenko, tylko we wtorek Rosjanie zabili tam czterech cywilów, kolejnych siedmiu zostało rannych.

- Sytuacja w kierunku Donbasu jest bardzo trudna. Siewierodonieck, Łysychańsk, Kurachowe są teraz w epicentrum konfrontacji - przyznał we wtorek wieczorem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Dodał, że "obrońcy wykazują największą odwagę i pozostają mistrzami sytuacji na froncie, mimo że armia rosyjska wciąż ma znaczną przewagę sprzętową i liczebną".

- Oczywiście wszyscy w Ukrainie chcą, aby wszystkie nasze terytoria, wszyscy nasi ludzie zostali dziś wyzwoleni tak szybko, jak to możliwe. Naszym celem jest pełne przywrócenie integralności terytorialnej naszego państwa. Ale musimy działać ostrożnie, ceniąc życie - zaznaczył.

***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: