Siewierodonieck - atak na fabrykę, chmura dymu nad miastem. "Uderzyli w zbiornik z kwasem azotowym"

Rosjanie ostrzelali w Siewierodoniecku zbiornik z kwasem azotowym - przekazał Serhij Hajdaj, szef ługańskiej administracji obwodowej. Do wpisu dodał zdjęcia, na których widać kłęby brązowego dymu. Hajdaj apeluje do mieszkańców, by nie wychodzili na zewnątrz. Ostrzega przed poważnymi konsekwencjami wdychania oparów.

"Nalot w Siewierodoniecku. Rosjanie uderzyli w zbiornik z kwasem azotowym w fabryce chemicznej" - napisał we wtorek po południu Serhij Hajdaj. 

Zobacz wideo Co się dzieje w Ukrainie? Pytamy w 3. miesiące od ataku Rosji [Q&A Gazeta.pl]

Siewierodonieck. Rosjanie mieli trafić w zbiornik z kwasem azotowym

Szef ługańskiej administracji zaapelował do mieszkańców, aby pozostali w ukryciu. "Kwas azotowy jest niebezpieczny w przypadku wdychania, połknięcia i poprzez kontakt ze skórą oraz błonami śluzowymi" - podkreślił Hajdaj we wpisie na Telegramie. 

Podkreślił, że słabsze zatrucie może wywołać objawy zapalenia płuc, zawroty głowy, senność. Ciężkie zatrucie może doprowadzić do obrzęku płuc. Hajdaj poinstruował mieszkańców, aby przygotowali ochronne maski na twarz nasączone roztworem sody. 

Kwas azotowy może poważnie uszkodzić wzrok, doprowadzając nawet do jego utraty. 

Rosjanie zajęli już połowę Siewierodoniecka

Rosjanie zajęli połowę Siewierodoniecka i koncentrują swoje wysiłki na zdobyciu całego miasta. Poinformowały o tym lokalne władze. Rosyjskie wojsko ostrzeliwuje też pozycje ukraińskiej armii na innych odcinkach frontu w Donbasie. Pociski spadają również na cywilne zabudowania.

Wojna w Ukrainie - zdjęcie ilustracyjne 500 rosyjskich żołnierzy okupuje elektrownię atomową w Zaporożu

Według raportu Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy, najpoważniejsza ofensywa Rosjan jest skierowana na Siewierodonieck. Serhij Hajdaj poinformował, że rosyjskie wojsko weszło na teren miasta. Sytuacja jest bardzo trudna, walki toczą się już nie na obrzeżach, ale w środku miasta.

Oprócz Siewierodoniecka Rosjanie prowadzą szturm w kierunku Bachmutu, Toszkiwki i Komyszuwachy. Ostrzeliwują też miejscowości w obwodach donieckim i ługańskim. Giną tam cywile. W wyniku ataku lotniczego na Słowiańsk zginęły 3 osoby. W nocy rosyjska armia ostrzelała też Charków i Mikołajów, a także miejscowości w obwodach sumskim i dniepropietrowskim.

Frederic Leclerc-Imhoff Wojna w Ukrainie. Rosjanie mieli zabić francuskiego dziennikarza

Więcej o: