W Norwegii informację o pierwszy przypadku zakażenia potwierdził we cytowany przez Agencję Reutera tamtejszy Instytut Zdrowia Publicznego. Zarażona osoba miała niedawno wyjechać za granicę.
Na Węgrzech pierwszy przykład małpiej ospy potwierdziła z kolei lekarka Cecilia Muller. Jak przekazała, zakażony pacjent ma 38 lat. Lekarze wciąż badają, czy w ostatnim czasie nie odbył podróży zagranicznej.
Do tej pory zakażenie wirusem wykryto u obywateli 26 państw. Najwięcej zakażeń występuje w Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i Portugalii. Zachorowania odnotowano w:
Więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl
Małpia ospa rozprzestrzenia się drogą kropelkową z bliskiej odległości, poprzez kontakty płciowe lub korzystanie z tych samych przedmiotów. Sama choroba ma łagodny przebieg w przypadku osób dorosłych, wymaga jednak trzech tygodni izolacji. Do tej pory znana była przede wszystkim w Afryce Zachodniej i Środkowej, jednak przykłady zachorowywań identyfikowano również w innych krajach, głównie u osób wracających po podróży z tych regionów.
Jak podaje WHO, symptomami małpiej ospy są m.in. gorączka, intensywny ból głowy, bóle mięśni i pleców, obrzęk węzłów chłonnych, brak energii oraz zmiany skórne lub wysypka.
Według informacji przekazywanych przez światowych lekarzy, większość chorych, u których wykryto małpią ospę, nie wymaga leczenia. Pierwszy przypadek infekcji chorobą poza terenami endemicznymi odnotowano 6 maja w Wielkiej Brytanii. W Polsce nie zanotowano dotąd przypadków małpiej ospy.
W piątek Minister zdrowia Adam Niedzielski podpisał trzy rozporządzenia wprowadzające działania prewencyjne związane z ospą małpią. Nowe przepisy mają dotyczyć między innymi zgłaszania przypadków zakażenia, a także kwarantanny i hospitalizacji osób z podejrzeniem lub chorych na tę chorobę.
Nowe zasady dotyczą również obowiązku zgłaszania przypadków podejrzenia, lub rozpoznania ospy małpiej, lub zgonu z jej powodu do właściwego miejscowo państwowego inspektora sanitarnego.
Gdy dojdzie do wykrycia przypadku podejrzenia ospy małpiej lub jej rozpoznania, będzie można nałożyć kwarantannę na osobę z kontaktu lub podejrzaną o zachorowanie. Osoby, u których rozpoznano chorobę, będą podlegać hospitalizacji.