Rosjanie wjechali czołgami na teren elektrowni w Zaporożu. "Pracownicy przerażeni, przypadki porwań"

Na terenie elektrowni atomowej w Zaporożu (w południowo-wschodniej części Ukrainy) stacjonuje około 500 rosyjskich żołnierzy. Są tam też materiały wybuchowe oraz ciężka artyleria. Jak powiedział na konferencji prasowej szef ukraińskiego koncernu Enerhoatom, Petro Kotin, w zakładach dochodzi do przypadków znęcania się pracownikami elektrowni.

- Na miejscu znajduje się około 500 rosyjskich żołnierzy, ciężki sprzęt (transportery opancerzone, ciężarówki, pojazdy Ural) oraz materiały wybuchowe. Wszystko to nie powinno znajdować się w zakładach - powiedział na wtorkowej konferencji prasowej Petro Kotinm, szef ukraińskiego koncernu Enerhoatom. - Personel pracuje pod bardzo dużym naciskiem ze strony okupantów (..) Są przerażeni i zastraszani - mówił, cytowany przez ukraińską agencję Ukrinform.

Alarmujące doniesienia z elektrowni w Zaporożu 

- Są przypadki znęcania się nad personelem i porwań - dodał, wskazując, że "około tydzień temu jeden z naszych pracowników został zaatakowany w swoim domu przez jednego z żołnierzy". Mężczyzna jest w szpitalu i walczy o życie.

Więcej informacji na temat wojny w Ukrainie na głównej stronie Gazeta.pl

Szef Enerhoatomu zapewnił, że koncern nadal kontroluje zakłady "z punktu widzenia ich eksploatacji". Poinformował, że elektrownia ma "wystarczającą moc dla zapewnienia normalnego funkcjonowania ludności cywilnej i eksploatację obiektów przemysłowych".

Podkreślił, jednak, że dla bezpieczeństwa Ukrainy i całej Europy zakłady muszą zostać wyzwolone spod rosyjskich rąk.

Wojna w Ukrainie. Rosyjska elektrownia okupowana przez rosyjską armię

4 marca elektrownia została przejęta przez siły rosyjskie w trakcie inwazji na Ukrainę. Koncern informował, że teren zakładów został zmieniony w bazę wojsk rosyjskich. Według informacji ukraińskich mediów oprócz rosyjskich wojskowych na terenie zakładów przebywają też przedstawiciele rosyjskiego koncernu Rosatom.

Zobacz wideo

Ukraiński Sztab Generalny. Rosjanie umacniają się na Zaporożu

Rosjanie przerzucają część wojsk z zajętego Krymu na Zaporoże - informował w zeszły piątek Ukraiński Sztab Generalny. Według doniesień wojskowego dowództwa okręgu zaporoskiego w kierunku Melitopola skierowano kolumnę ciężarówek z piechotą, a także ponad 20 samochodów z wyrzutniami niekierowanych pocisków rakietowych Grad.

Zanotowano również przemieszczenie z Krymu na Zaporoże batalionu czołgów T 62. Jest to niedawno sformowany oddział, wyposażony w stary sprzęt, skonstruowany w latach 60-tych.

Według ukraińskich wojskowych Rosjanie przygotowują na Zaporożu trzecią - rezerwową linię obrony na wypadek kontrataku wojsk ukraińskich. Świadczy o tym wstrzymanie działań zaczepnych w tym rejonie i zwiększony ostrzał artyleryjski pozycji ukraińskich. Ponadto, według danych ukraińskiego wywiadu, Rosjanie przystąpili do zaminowania brzegów zalewu kachowskiego na Dnieprze. Rosyjska artyleria i lotnictwo zrzuca miny na drogi, łączące zajęte przez Rosjan tereny z obszarem, bronionym przez stronę ukraińską.

Więcej o: